Hvis man troede, at Dreame blot var endnu en i rækken af producenter, der spyttede robotstøvsugere ud i en lind strøm, må man tro om igen efter årets CES-messe. Det kinesiske mærke vil ikke bare styre hele hytten, de vil være dit alt. Vi har set nærmere på en stand, der byder på alt fra actionkameraer til hårde hvidevarer – og robotter, der bærer andre robotter op ad trapperne.
Bevares, vi har lige fordøjet nyheden om deres temmelig uventede superbils-koncept, men nede på jorden – bogstaveligt talt – sker der ting og sager. Dreame er mødt op i Las Vegas med det, de selv kalder et komplet økosystem til hele hjemmet. Under sloganet “All Dreams in One Dreame” rulles en portefølje ud, der er så bred, at den nærmer sig en elektronisk blandet landhandel.
Arme overalt
Det mest iøjnefaldende ved årets lanceringer er ingeniørernes pludselige kærlighed til mekaniske lemmer. Det er ikke længere nok, at maskinerne kan køre eller suge; de skal også kunne række ud efter tingene.

Vi så det først på de nye ledningsfri stangstøvsugere, V30 og V20 Pro, hvor en monteret robotarm skal sikre rengøring helt ud til kanterne. Men “arm-manien” stopper ikke ved gulvbrædderne.
På standen fremvises også en varmepumpe, hvor robotarme styrer luftstrømmen, så man må formode, at trækgener kan elimineres med kirurgisk præcision. Selv personlig pleje bliver mekaniseret med den nye hårtørrer, Pilot 20. Her stikker lemmerne dog ikke ud til siden, men sidder inde i selve enheden, hvor de holder sensorer, der scanner din hovedbund mens du tørrer. Det lyder som avanceret overvågning af skæl, men formålet er angiveligt at optimere varmen og skåne huden.

Kampvogn på trapperne
Men det vildeste på standen har hverken arme eller hjul i traditionel forstand. Mød Cyber X – en løsning på det ældste problem i robotstøvsugernes historie: Trapper.
Cyber X ligner mest af alt en futuristisk kampvogn eller en månebil, udstyret med fire ben og larvefødder. Konceptet er lige så genialt, som det er barokt: Det er en transportenhed for din støvsuger. Robotstøvsugeren kører simpelthen ind i en lille garage i Cyber X, hvorefter “moderskibet” klatrer op ad trapperne og sætter den lille rengøringsslave af på næste etage. Hele turen tager under et halvt minut.
Og servicen stopper ikke her. Cyber X fungerer også som mobil tankstation med indbygget vandtank, så støvsugeren kan vende tilbage og få fyldt vand på midt i gulvvasken, uden at skulle hele vejen ned i stueetagen igen. Enheden er kompatibel med flere af Dreames modeller, så har du pengepungen i orden, er undskyldningen for beskidte førstesale hermed endegyldigt forsvundet. De symbiotiske robotter kan dog ikke gøre selve trappen ren.
Fra airfryere til actionkameraer
Når man har sundet sig over synet af en robot, der bærer en anden robot op ad trappen, slår bredden i det øvrige sortiment benene væk under én.
På standen finder man et komplet udvalg af hårde hvidevarer, der suppleres af en hær af mindre køkkenmaskiner. Herunder airfryere og isterningmaskiner, der i design ligner hinanden til forveksling, så man skal nok lige tjekke en ekstra gang, før man hælder pommes frites i maskinen.
Men det stopper ikke ved husholdningen. Dreame har også kastet sig over underholdning og fritid med både actionkameraer, et TV og en dedikeret gaming-skærm. Selv badeværelsesskabet skal opdateres med nye barbermaskiner, og hele herligheden kan oplyses af deres nye serie af smartlys. Strategien er klar: Ingen skal gå forgæves hos Dreame.

Limbodansende støvsuger og terrængående plæneklipper
Midt i dette overflødighedshorn af gadgets finder man dog stadig de kernelanceringer, der er beskrevet i pressemeddelelsen.
På robotstøvsuger-fronten er nyheden X60 Max Ultra. Her er salgsargumentet anoreksi frem for arme eller larvefødder. Maskinen er barberet ned til en højde på blot 7,95 cm, hvilket enhver, der har fisket en forvildet robot ud fra under en lav sofa, vil vide at værdsætte.

Til de mere kuperede haver fremvises flagskibsmodellen A3 AWD Pro. Her er der tale om en robotplæneklipper med firehjulstræk, der kan forcere stigninger på op til 38,7 grader. Den har ingen arme, men der blev fremvist en model med en robotarm, der kan fjerne glemt legetøj og mindre haveredskaber fra dens vej.

Norden i sigte
At Dreame skruer op for blusset netop nu, er ikke tilfældigt. Firmaet hævder at have sat sig på en stor del af markedet for robotstøvsugere i Europa og lægger ikke skjul på, at Norden er et strategisk fokusområde.
Så mens superbilen nok forbliver en drøm, er det ganske sandsynligt, at din næste maskine kommer fra Dreame – uanset om det er en gaming-skærm, en trappeklatrende robot-taxa eller en isterningmaskine. Spørgsmålet er bare, om du har plads til det hele.
Læs videre med LB+
LB+ Total UGE
Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!
Tilbud - 4 uger 4 kr.
Fuld adgang til alt LB+ indhold
LB+ Total 12 måneder
Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder
- Adgang til mere end 7.800 produkttests!
- Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
- Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
- L&B TechCast – en podcast fra L&B
- Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
- Deaktivering af annoncer
- L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!








