TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Tomtom klar til Android

Navigations-app´en fra Tomtom findes nu endelig til andre mobiler end iPhone.

Af / 09/10/2012 - 11:36
Tomtom klar til Android

Med GPS-navigation for nedadgående og navigations-apps til smartphone for opadgående, så har der været mærkeligt tavst omkring Tomtom. Til iOS har de ganske vist længe haft en app, men for det store Android-marked har de manglet. På IFA viste de imidlertid en tidlig version, og nu er den kommet på Google Play.

Blandt funktionerne bemærkes:

  • IQ Routes, som anvender statistik til at forudsige hvilken vej, der er hurtigst. Man får altså forskellige ruteforslag, alt efter om der er myldretid eller ej.
  • HD Traffic, som giver real-time information om ulykker, vejarbejde og køer for at finde den hurtigste vej.tomtom traffic
  • Advarsel for både faste hastighedskameraer og mobile hastighedskontroller.
  • Udtale af gadenavne, så man ikke behøver at kigge på skærmen, når man forsøger at finde den rigtige gade.

Selvfølgelig lagres kortene i mobilen, således at man kan anvende navigation i udlandet uden at få høje dataudgifter.

En ulempe er, at app´en endnu ikke understøtter alle mobiltelefoner, eksempelvis den populære Samsung Galaxy S III. Tomtom siger, at de arbejder på at løse det.
Den findes i flere versioner til forskellige områder. Skandinavien-versionen findes nu på Google Play til introduktionsprisen 339 kroner.

Bilmontering
For at kunne anvende telefonen i bilen laver Tomtom også Hands-free Car Kit for Smartphones. Mobilen sidder sikkert og oplades med en micro-USB ledning samtidig med at den tilsluttes til holderen med Bluetooth. En indbygget højttaler giver tilstrækkelig volumen til, at man skal kunne høre instruktioner eller anvende den som højtalertelefon. En udtrækkelig mikrofon opfanger din stemme under kørsel.

Annonce

Bilmonteringen koster 745 kroner direkte fra Tomtom.

Jonas Ekelund
(f. 1969): Journalist og nyhedsredaktør. Jonas har arbejdet for Lyd & Billede siden 2007 og skriver om det meste, der kan kaldes bærbart, dvs. smartphones, trådløse højttalere og hovedtelefoner. Indimellem trænger hans tests sig ind på kollegernes områder – multirumslyd, hjemmebiograf og foto. Jonas startede sin karriere som tech-journalist på IDG og har skrevet for PC för Alla, Internetworld og det, der senere blev til M3.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Nu kan du købe OnePlus' billige flagskib

USB-C-sårbarhed i iPhone

Grok AI er nu tilgængelig som en app

Bliv fundet med mobilen i ødemarken

Apple aktiverer AI-søgefunktion hos alle brugere uden at spørge først

Slut med produktion af Apple Vision Pro

Samsung løfter sløret for Galaxy Ring 2 til kommende Galaxy Unpacked

EU vil tvinge Apple til at give Android adgang til AirDrop og AirPlay

Armbåndsur til astronørder

Samsung klar med fire nye Galaxy S-modeller i januar 2025

OnePlus på vej med endnu en topmodel

Android XR til virtuelle verdener