TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Supertynde Ascend P6

Ifølge Huawei er den kommende smartphone verdens tyndeste. Vi har haft den i hænderne.

Af / 26/06/2013 - 02:41
Supertynde Ascend P6

Huawei forsøger virkeligt at bevæge sig væk fra budget-segmentet. Tidligere i år lancerede man ”verdens største smartphone” med Ascend Mate og ”verdens hurtigste smartphone” med Ascend P2. Nu kommer man med en ny rekord, Ascend P6, som man påstår, er verdens tyndeste.

Huawei-Ascend-P6-Photography-group5-1200-460x488

Med sine 6,18 mm er den bestemt tyndere end vor tidligere rekordholder Motorola Razr, som målte 7,1 mm. Trods det har man ikke sparet på specifikationerne. Den har en 4,7 tommer HD-opløst skærm, en hurtig quad-core processor og faktisk en rekord mere. Det fremadrettede kamera er på hele 5 megapixels, hvilket burde gøre den populær hos alle, som tager selvportræt. Også det almindelige kamera har gode specifikationer med 8 megapixel, bagbelyst sensor og blænde F2.0. Det burde sikre, at det tager gode billeder i svagt lys.

Ascend-P6-460x312

Vi fik mulighed for at føle på den, og den føles overraskende stabil og solid, selv om den er så tynd. Desuden kommer den i pink, hvilket sikkert vil blive værdsat af nogle.

Annonce

Fakta

  • Processor: 1,5 GHz quad core
  • Operativsystem: Android 4.2.2 Jelly Bean
  • 
Skærm: 4,7 tommer 1280 x 720 LCD
  • Hukommelse: 2 GB / 8 GB + micro SD
  • 
Kamera: 8 MP + 5 MP
  • 
Trådløst: 3G HSPA+
  • 
Størrelse: 132,6 x 65,5 x 6,18 mm
  • Vægt: 120 gram
  • Batteri: 2 000 mAh

Huawei Ascend P6 kommer i til august og har en vejledende pris på 3 000 kroner.

(f. 1969): Journalist og nyhedsredaktør. Jonas har arbejdet for Lyd & Billede siden 2007 og skriver om det meste, der kan kaldes bærbart, dvs. smartphones, trådløse højttalere og hovedtelefoner. Indimellem trænger hans tests sig ind på kollegernes områder – multirumslyd, hjemmebiograf og foto. Jonas startede sin karriere som tech-journalist på IDG og har skrevet for PC för Alla, Internetworld og det, der senere blev til M3.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Annoncørindhold: Shokz

Spændende OnePlus-nyheder på vej

Android 16 er her allerede

Alt det nye fra Apple WWDC

Huawei-scenarie truer: USA stopper Xiaomis chip-udvikling

EU-chok: Nye regler kan få billige smartphones til at forsvinde fra markedet

Dropper Samsung Googles Gemini?

Samsung One UI 8 beta er på vej ud

Oneplus AI kommer snart

OnePlus 13R kan nu overføre filer direkte til Mac

Ny Snapdragon præsenteres til efteråret

Ny OnePlus-tablet bliver Apple-kompatibel

Google Gemini kommer til dit smartwatch