TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Styr lyset med iPhone

Philips Hue er en lækker og smart løsning til trådløs styring af lys og farvetemperatur fra en iPhone eller iPad.

Af / 31/10/2012 - 12:29
Styr lyset med iPhone

Denne må man bare have. Den gamle lysfabrik i Eindhoven hviler ikke på laurbærene. Nu har de lavet noget af det nyttigste og smarteste, vi har set på det seneste. Hue er en serie med LED-baserede lyspærer, som kan styres med en app på smartphonen.

Lamperne sælges hver for sig eller i en startpakke, som vist her. Med tre lamper og en trådløs sender som kommunikerer med lamperne, enten individuelt eller i grupper, fra en iOS-app.Hue Starter Pack 480x320Man kan programmere, hvornår lysene skal tænde og slukke, ændre farvetemperatur fra almindeligt hvidt lys til varmt hyggelys og selvfølgelig dæmpe lyset. Brugeren kan også lave programmer med tidsstyring, som kan aktiveres med app´en på mobilen, og det er til og med muligt at bruge et farvefoto som grundlag for farvetemperaturen fra lamperne.

Desværre har vi ikke fundet ud af, hvornår Philips Hue er til salg på vore breddegrader. Foreløbig er de lanceret i USA og sælges eksklusivt gennem Apple Store.

Annonce
(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Første detaljerede billede af Apples foldbare iPhone

Er din iPhone sikker? Sådan undgår du det lækkede supervåben

Her er Nothing's nye (4a) serie

Oplad mobilen med din drikkedunk

TCL vil have en AI-robot til at passe dine børn - og din mobilskærm til at føles som papir

10.000 europæere har forudbestilt europæisk smartphone, der ikke sender data til Apple eller Google

Budget-iPhone får dobbelt så meget hukommelse

iPad Air får turbo-processor

Endelig en foldbar, du ikke behøver at passe på

Honor Robot Phone: Smartphone med bevægeligt kamera skal erstatte stativ og gimbal

Foldbare smartphones har et batteriproblem. Honor mener, at Magic V6 er svaret

Xiaomis nye mobil zoomer til 400 mm uden at billedet falder fra hinanden