TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Skype-stifter bag ny kommunikations-app

Janus Friis står bag app’en Wire, hvor tekst, tale, billeder, video og musik er vævet tæt sammen.

Af / 03/12/2014 - 16:24
Skype-stifter bag ny kommunikations-app

Wire er til telefonsamtaler, beskeder samt udveksling af billeder, musik og video på mobil, tablet og computer. Wire har været undervejs i to år, hvor et hold på omkring 60 mennesker har arbejdet på projektet, som bl.a. iværksætteren Janus Friis står bag, skriver firmaet i en pressemeddelelse.

”Da Skype blev lanceret for mere end ti år siden, fjernede det en række barrierer for global kommunikation og forbandt mennesker på måder, der indtil da havde virket fuldstændigt umulige. Men meget er sket siden dengang,” siger Janus Friis. ”I dag har alle en computer i lommen, og tiden er inde til at skabe de bedst mulige kommunikationsværktøjer, som skal være lige så smukke, som de er brugbare og løser vores behov. Wire er netop det.”

Wire er gratis og nu tilgængelig til iOS, Android og OS X. Wire kombinerer høj lyd- og billedkvalitet med elegant design og bruges til telefonopkald, tekstbeskeder samt udveksling af billeder, musik og video via SoundCloud og YouTube, siges det i pressemeddelelsen. Wire-samtalerne bliver synkroniseret på alle de enheder, brugeren har, og er designet til at få det optimale ud af bl.a. iPhone 6, iPads og de nyeste Android-enheder.

50ceb8_Wire_-_Products_-_iPad_1_

”Vi spurgte os selv, hvordan moderne kommunikation kunne se ud og hvordan det kunne lyde. Hvordan kunne vi få det bedste ud af de nyeste mobiltelefoner, tablets og computere, samtidig med at vi trak på den nyeste cloud-teknologi – på en simpel, brugbar og virkelig smuk måde,” siger Jonathan Christensen, medstifter og CEO hos Wire.

Annonce

Wire er blevet skabt af et hold af produkt- og teknologiudviklere med en fortid i bl.a. Apple, Skype, Nokia og Microsoft. Hovedkontoret ligger i Schweiz og har et udviklingscenter i Berlin. Investor i Wire er Iconical – et fællesskab af designere, ingeniører og iværksættere, som bl.a. tæller Janus Friis.

Wire er fra i dag tilgængelig over hele verden til iOS og Android og kan desuden downloades gratis fra Wire.com.

(f. 1973): Chefredaktør for L&B Home. Peter har arbejdet for Lyd & Billede siden 2012. Han har været aktiv som tech-journalist for talrige medier siden 1998, bl.a. som chefredaktør for gadget-magasinet GEAR og som journalist for magasinerne PC World og Privat Computer. Peter skriver om smartphones og andre bærbare enheder samt om teknologisk innovation, herunder 5G, elektronisk mobilitet og smarte hjem.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Samsung Galaxy S26: Pris, lancering og specifikationer lækket

Glem iPhone og Samsung: Her er fire kinesiske smartphones du kan købe i stedet

Her er Samsung Galaxy Z TriFold

Slut med at styre Netflix på TV'et fra din smartphone

Nuser helt på månen: Swatchs nye samler-ur må kun sælges, når det sner i Alperne

iPhone Air og Galaxy S25 Edge flopper - nu dropper kinesiske producenter slim-modeller

Smart optager med autosync

Budget-flagskib og billigt smartwatch fra OnePlus før jul

Pixel-mobilerne får Airdrop

Frankrig om chatkontrol: "Vi er taget som gidsel af databeskyttelsen"

Slut med årlige iPhone-lanceringer

Lover langsom og rolig Android-oplevelse