TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Samsung lancerer første Tizen-baserede smartphone

I dag annoncerede Samsung sin første smartphone baseret på Tizen-platformen. Telefonen vil blive fremvist under Tizen Developer Conference i San Francisco den 3. juni.

Af / 02/06/2014 - 22:26
Samsung lancerer første Tizen-baserede smartphone

Den nye Samsung Z er Samsungs nyeste smartphone og kører på Tizen-platformen. Telefonen vil være tilgængelig i Rusland i tredje kvartal og bliver efter planen lanceret på andre markeder derefter.

Telefonen kommer med en 4,8” S-AMOLED-skærm med HD-opløsning, mens motorkraften bliver leveret af en 2,3 GHz quad-core processor.

Ligesom Samsungs nyeste Android-modeller kommer Tizen-mobilen med Ultra Power Saving Mode, som kan holde telefonen i live, selvom der næsten ikke er strøm tilbage på batteriet. Og ligesom Galaxy S5 har Samsung Z fingeraftrykslæser og hjerterytmescanner.

Samsung Z understøtter 4G/LTE, Bluetooth 4.0 og NFC, mens kameraet har 8 MP. Det indbyggede lager bliver på 16 gigabyte, og Samsung Z understøtter herudover microSD-kort op til 64 gigabyte.

Samsung Z_1Front_Black

Annonce

Designet adskiller sig fra Samsungs Galaxy-modeller og er mere kantet og lineært. Z-modellen kommer i farverne sort og guld og måler 138.2 x 69.8 x 8.5 mm og vejer 136g.

(f. 1973): Chefredaktør for L&B Home. Peter har arbejdet for Lyd & Billede siden 2012. Han har været aktiv som tech-journalist for talrige medier siden 1998, bl.a. som chefredaktør for gadget-magasinet GEAR og som journalist for magasinerne PC World og Privat Computer. Peter skriver om smartphones og andre bærbare enheder samt om teknologisk innovation, herunder 5G, elektronisk mobilitet og smarte hjem.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Sådan bliver din iphone bedre med ny software

Samsung Galaxy S26: Pris, lancering og specifikationer lækket

Glem iPhone og Samsung: Her er fire kinesiske smartphones du kan købe i stedet

Her er Samsung Galaxy Z TriFold

Slut med at styre Netflix på TV'et fra din smartphone

Nuser helt på månen: Swatchs nye samler-ur må kun sælges, når det sner i Alperne

iPhone Air og Galaxy S25 Edge flopper - nu dropper kinesiske producenter slim-modeller

Smart optager med autosync

Budget-flagskib og billigt smartwatch fra OnePlus før jul

Pixel-mobilerne får Airdrop

Frankrig om chatkontrol: "Vi er taget som gidsel af databeskyttelsen"

Slut med årlige iPhone-lanceringer