Vi har generelt været glade for OnePlus’ Android-baserede tablets. Faktisk kårede vi OnePlus Pad 2 som Årets Bedste Tablet in 2024. Kineserne er nu på vej med en efterfølger, OnePlus Pad 3, som vil blive officielt lanceret på Grundlovsdag, torsdag d. 5. juni.
Den kommende tablet bliver udstyret med Qualcomms nyeste mobilplatform, Snapdragon 8 Elite, skriver OnePlus i en pressemeddelelse.

OnePlus Pad 3 vil desuden køre den nyeste version af Open Canvas. OnePlus’ helt egen multitasking-løsning viser to (eller tre) apps på skærmen på samme tid. Det specielle ved OnePlus’ løsning er, at man kan “skubbe” den app eller de to apps, man ikke bruger aktivt, ud til siden. Ligesom hvis man skubber et stykke papir til siden på sit fysiske skrivebord, så det ikke er i vejen for det, man sidder og laver.
OnePlus lover også, at OnePlus Pad 3 kommer med fuld integration med andre OnePlus-enheder for skærmdeling og -spejling. En særlig nyhed er forbedret kompatibilitet med Apple-produkter, herunder fjernstyring af Mac-computere og drag-and-drop filoverførsel mellem enhederne.
I Danmark og resten af Europa lanceres OnePlus Pad 3 i farven Storm Blue, som beskrives som en støvet kongeblå nuance. Vi må endnu intet afsløre om skærmstørrelse, vægt eller øvrige fysiske specifikationer.