TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Nu pibler det frem med apps til Apple Watch

Den officielle lancering af Apple Watch er blot få uger væk, og et væld af apps er allerede tilgængelige.

Af / 27/03/2015 - 17:24
Nu pibler det frem med apps til Apple Watch

Stort set alle apps til Apple Watch vil i første omgang være knyttet direkte til den tilsvarende app på brugerens iPhone. Det er så at sige kun selve ur-brugerfladen, der afvikles på Apple Watch-skærmen, mens alt det tunge arbejde sker på telefonen.

Det skal blandt andet spare på urets strøm (den forventede batterilevetid på Apple Watch – mindre end en dag – er jo ikke just imponerende), men at Apple Watch på denne måde er 100% afhængig af brugerens iPhone skyldes også begrænsninger i udviklernes direkte adgang til at programmere til uret. Rene Apple Watch-apps vil formentlig dukke op på et senere tidspunkt i takt med, at Apple åbner op for adgangen til smart-urets API, men den første store bølge af Apple Watch apps er altså alle forlængede versioner af de iPhone-apps, du allerede kender.

Blandt de apps, der enten allerede nu eller i hvert fald meget snart er klar til Apple Watch er:

Evernote – du kan diktere nye noter eller blive mindet om opgaver fra din to-do liste via Apple Watch.

screen-shot-2015-03-26-at-3-42-56-pm

Annonce

Expedia – se om dit fly afgår til tiden, få opdateret info om gate og boarding, se informationer om hotelreservationer og få kort med rutevejledning serveret på dit håndled.

screen-shot-2015-03-26-at-3-43-52-pm

Kitchen Stories – opdag nye opskrifter på dit håndled, lav og se indkøbslister samt tidstagning.

Twitter – send tweets, retweets og svar på uret. Du kan også se de nyeste tweets fra din personlige strøm, og du kan dele din position eller sågar en sang via app’en.

WeChat – du kan læse beskeder og svare på dem med dit Apple Watch, og du kan også møde nye venner via Friends Radar.

En mere komplet liste over nye Apple Watch-apps kan du se på Macrumors.com.

(f. 1973): Chefredaktør for L&B Home. Peter har arbejdet for Lyd & Billede siden 2012. Han har været aktiv som tech-journalist for talrige medier siden 1998, bl.a. som chefredaktør for gadget-magasinet GEAR og som journalist for magasinerne PC World og Privat Computer. Peter skriver om smartphones og andre bærbare enheder samt om teknologisk innovation, herunder 5G, elektronisk mobilitet og smarte hjem.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Sådan bliver din iphone bedre med ny software

Samsung Galaxy S26: Pris, lancering og specifikationer lækket

Glem iPhone og Samsung: Her er fire kinesiske smartphones du kan købe i stedet

Her er Samsung Galaxy Z TriFold

Slut med at styre Netflix på TV'et fra din smartphone

Nuser helt på månen: Swatchs nye samler-ur må kun sælges, når det sner i Alperne

iPhone Air og Galaxy S25 Edge flopper - nu dropper kinesiske producenter slim-modeller

Smart optager med autosync

Budget-flagskib og billigt smartwatch fra OnePlus før jul

Pixel-mobilerne får Airdrop

Frankrig om chatkontrol: "Vi er taget som gidsel af databeskyttelsen"

Slut med årlige iPhone-lanceringer