TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi

HTC opdaterer sin testvinder

Desire 620 er efterfølgeren til vores favorit blandt mellemklassemobiler.

Af / 12/12/2014 - 09:56
HTC opdaterer sin testvinder

Da vi for nylig testede de bedste mellemklassemobiler, tog HTC Desire 610 sejren hjem foran LG, Motorola, Nokia og Sony.

Nu præsenterer de efterfølgeren, Desire 620, som har fået et lidt opdateret design og forhåbentlig også vil være mindre følsom for fingeraftryk end forgængeren.

Indeni er der sket store forandringer. Den gamle processor er opgraderet til en Snapdragon 410. Og selvom hovedkameraet er fortsat er på 8 megapixel, er selfie-kameret nu på mere brugbare 5 megapixel. Desuden er skærmen blevet større og nu er på hele 5 tommer, hvilket er flot i klassen. Den skal desuden have rigtig hurtig dataoverførsel med 4G LTE på 150 Mbps.

HTC Desire 620 kommer i begyndelsen af 2015 til en endnu ukendt pris.

Annonce
(f. 1969): Journalist og nyhedsredaktør. Jonas har arbejdet for Lyd & Billede siden 2007 og skriver om det meste, der kan kaldes bærbart, dvs. smartphones, trådløse højttalere og hovedtelefoner. Indimellem trænger hans tests sig ind på kollegernes områder – multirumslyd, hjemmebiograf og foto. Jonas startede sin karriere som tech-journalist på IDG og har skrevet for PC för Alla, Internetworld og det, der senere blev til M3.

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Din gamle Amazon Kindle kan snart blive ubrugelig

Samsung-app bruger lyd til at bekæmpe køresyge

Samsung dropper sin besked-app - skift nu!

Foldbar iPhone ramt af tekniske problemer

Gratis AI-diktering fra Google

Oversæt med hvilke som helst hovedtelefoner

Hænderne fulde? Nu kan du bare tale med Google

Nye OnePlus-mobiler kommer næppe til Danmark

Samsungs nye prisvenlige AI-mobiler

Endelig bliver det nemt at dele mellem iPhone og Galaxy

Samsung stopper produktion af Galaxy Z TriFold

Endelig! Chrome til Android bliver lidt mere voksen