TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
PÅSKE-TILBUD 6 uger for 6 kroner

Nyhed

Apples opdaterede sundhedsapp får en AI-læge

I en stor investering i sundhed rapporteres det, at Apple integrerer AI til at give dig sundhedsråd.

Af / 01/04/2025 - 11:03
Apples opdaterede sundhedsapp får en AI-læge

Apple har længe brugt sin Health-app som samlingspunkt for alle forbundne sundheds- og fitnessprodukter. Ikke kun fra skridttælleren i dit ur eller løbedata fra apps, men også sundhedsdata fra Apple Watch og målinger fra forbundne sundhedsprodukter i det intelligente hjem. Appen har derfor et godt samlet overblik over alle dine sundhedsdata og kan vise fine diagrammer og advarsler.

Men ifølge Mark Gurman hos Bloomberg har Apple et “projekt Mulberry”, som har været i gang i nogen tid, hvor de overvejer det næste skridt i sundhedsinitiativet. At noget sådant var på vej blev rapporteret så tidligt som i 2023, men nu har projektet tilsyneladende fået grønt lys til at sætte i gang med fuld fart.

Læs også : Apple tager fat om hele sundheden Sådan holder din iPhone rede på din træning og din sundhed – og styrker samtidig forskningen.

Det siges at være et “Health+”, hvor der i øjeblikket udvikles AI-agenter til at analysere og drage konklusioner ud fra de indsamlede data. Hvis du godkender det, selvfølgelig. Det vil tilsyneladende også omfatte ernæringsmæssige analyser af dine måltider. Agenterne bliver nu trænet med hjælp fra Apples ansatte læger, og det siges, at de er på udkig efter eksperter i søvn, ernæring, fysioterapi, mental sundhed og hjertesundhed.

Læs også Kommentar: Opkoblet sundhedsudstyr kan redde liv Smart-ure og andre sundhedstrackere kan ikke bare bruges til at tjekke din puls, og hvor mange skridt, du har taget. De kan faktisk også opdage sygdomme, så du kan få en rettidig diagnose.

For at forklare rådene er Apple angiveligt på udkig efter læger, der kan optage videoer, som folk kan se for at lære mere. Det siges også, at de er på udkig efter en kendt læge, der kan være tjenestens ansigt udadtil.

Hvis alt går som planlagt, forventes det, at Apple satser på en lancering om et år.

Annonce
(f. 1969): Journalist og nyhedsredaktør. Jonas har arbejdet for Lyd & Billede siden 2007 og skriver om det meste, der kan kaldes bærbart, dvs. smartphones, trådløse højttalere og hovedtelefoner. Indimellem trænger hans tests sig ind på kollegernes områder – multirumslyd, hjemmebiograf og foto. Jonas startede sin karriere som tech-journalist på IDG og har skrevet for PC för Alla, Internetworld og det, der senere blev til M3.

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Hænderne fulde? Nu kan du bare tale med Google

Nye OnePlus-mobiler kommer næppe til Danmark

Samsungs nye prisvenlige AI-mobiler

Endelig bliver det nemt at dele mellem iPhone og Galaxy

Samsung stopper produktion af Galaxy Z TriFold

Endelig! Chrome til Android bliver lidt mere voksen

iPhone 18 får også Liquid Glass, men Apple lover mere kontrol

Sådan beskytter du din mobiltelefon mod amerikanske tech-giganter

Slut med de flade kort i Google Maps

Sådan kommer OnePlus 15T til at se ud

Er din iPhone sikker? Sådan undgår du det lækkede supervåben

Her er Nothing's nye (4a) serie