TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
Få fuld adgang til alt LB+ indhold

Nyhed

Android XR tager Gemini til virtuelle verdener

Samsung, Qualcomm og Google samarbejder om styresystem til VR-headsets og -briller.

Af / 13/12/2024 - 13:15
Android XR tager Gemini til virtuelle verdener

Ligesom mobiltelefoner er blevet standardiseret med enten iOS eller Android som styresystemer, er der brug for en fælles platform for XR, hvis nogen skal investere i det. XR står for eXtended Reality og er en samlebetegnelse for Virtual Reality, Augmented Reality og Mixed Reality, dvs. applikationer, der i varierende grad blander virkelighed og virtual reality, enten med headsets eller VR-briller. Giganterne Qualcomm, som er chipproducent, Samsung, som bygger headsets, og Google, som laver software, er nu gået sammen om at udvikle Android XR-standarden.

Side under 1MB
(Foto: Samsung)

De forestiller sig mixed reality-headsets og -briller, hvor man kan få mere information om det, man ser. Uanset om det handler om at få statistikker og analyser, mens du ser en sportsbegivenhed, få hjælp til at vælge en restaurant og derefter blive guidet derhen eller bruge Gemini til at forstå et kunstværk, du kigger på.

Læs også Nyhed: Første variant af Googles AI Gemini 2.0 er her Google udruller nu en ny generation af AI samt en række AI-produkter, der bruger den.

En standardiseret platform vil give adgang til et meget bredere udvalg af apps og tjenester, end de nuværende XR-enheder kan tilbyde. Med en mere generel platform vil der også være produkter fra flere producenter som vil kunne bruges i en længere periode, hvilket gør det mere interessant for udviklere at investere ressourcer i at udvikle til platformen.

Der frigives nu dokumentation og værktøjer, så udviklerne kan komme i gang med deres ideer. Android XR og de første enheder, der kører det, udkommer i 2025.

Læs mere på Google-bloggen og på Android-produktsiden

Annonce
(f. 1969): Journalist og nyhedsredaktør. Jonas har arbejdet for Lyd & Billede siden 2007 og skriver om det meste, der kan kaldes bærbart, dvs. smartphones, trådløse højttalere og hovedtelefoner. Indimellem trænger hans tests sig ind på kollegernes områder – multirumslyd, hjemmebiograf og foto. Jonas startede sin karriere som tech-journalist på IDG og har skrevet for PC för Alla, Internetworld og det, der senere blev til M3.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Annoncørindhold: Samsung 990 PRO SSD

Hvor meget kraft får du egentlig ud af en Samsung 990 PRO SSD?

Læs mere

Kunstig intelligens kan snart indstille Windows

Nye kompakte Surface-enheder

Et sidste farvel til Skype

Trumps told-krig får konsekvenser: Første tech-producent fjerner produkter fra det amerikanske marked

Chromebooks i stimer

Apple maksimerer Mac Studio

Apple opgraderer Macbook Air igen

Denne laptop har foldbar skærm på 18,1"

Danmarks billigste 5G-router

Velduftende mus fra Asus

Går processorudviklingen baglæns?

Problemer med dit ny GeForce-kort? Her er måske løsningen