TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

Sådan lyder Beyerdynamics jubilæumsmodel

En prøvelytning på Beyerdynamics nye jubilæumsudgave af hovedtelefonerne T90 gav appetit på mere.

Af / 22/05/2014 - 10:04
Sådan lyder Beyerdynamics jubilæumsmodel

T90 Jubilee lyder rigtig lovende, og de koster ikke alverden. Selv om det er relativt. 599 € er en solid slat penge, men mindre, end hvad Sennheiser forlanger for HD800, som er en af de bedste hovedetelefoner, vi har testet.

Læs testen af den billigere T70 her.

Meget tyder på, at T90 Jubilee stiler mod samme klasse som HD800, for en prøvelytning sammen med Beyerdynamics nye A2 hovedtelefonforstærker, var en øreåbner af de sjældne.

Lydbildet var fænomenalt luftigt og åbent, med perfekt fokusert detaljdefinition og lynhurtig dynamisk kontrast.

Optagelser med binaural mikrofonopsætning, som hvor mikrofonerne anbringes på ørenes plads på et kunstigt hoved, gav et skræmmende livagtigt tredimensionalt lydbillede. Noget, som uhyre vanskeligt at opnå på hovedtelefoner.

Annonce

Når man køber et af de 1000 T90 Jubilee-sæt, som bliver lavet, får man en cd fra Chesky Records med netop sådanne optagelser. Den indeholder forskellige typer af musik, fra rytmisk funk til Mozart og Bach, samt demospor, som demonstrerer, hvordan teknikken virker.

beyerdynamicamp-A2

De åbne hovedtelefoner bruger Beyers Tesla-teknik, som er et magnetophæng med højere effektivitet, for at opnå optimal kontrol over de fjerlette membraner i de åbne øreskåle.

(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Nothing Headphone (a): Storebrors tvilling til en lavere pris

Grado i valnød med varmere lyd

Kablede ørepropper fra Final til omkring 700 kroner

Sonys bedste hovedtelefoner i en ny farve

Derfor er kablede ørepropper blevet cool igen

Sonys bedste bliver endnu bedre

TV-hovedtelefoner med Auracast fra Sennheiser

Sennheiser går mod strømmen - og vælger kabel

Audeze LCD-5s lover lidt lettere luksuslyd

Meze i træ og titanium

Sonys altid-aktive ørepropper

Åben hovedtelefon fra folkene bag AKG