TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Nyhed

High-End 2023: Dali IO-12

Henter teknologien fra Dalis højttalere.

Af / 19/05/2023 - 01:18
High-End 2023: Dali IO-12

De kommende Dali IO-12 er ikke de første hovedtelefoner fra den danske virksomhed, men de er de første i high-end klassen, og derfor bør de være gode, for at kunne kæmpe om opmærksomheden på et stadig større marked.

Lige netop disse er lidt anderledes end noget, Dali har lavet før. Ikke med højttalere, selvfølgelig, men hovedtelefoner. For IO-12 anvender Dalis patenterede Soft Magnetic Compound magneter (SMC).

Som vi ved fra højttalerne, skal de reducere hysterese; altså den forvrængning, der opstår, når svingspolerne bevæger sig i det magnetiske mellemrum.

Dali siger i pressemeddelelsen, at ved at bruge SMC på IO-12, har de i praksis formået at opnå en klarhed, som mange forbinder med elektrostatiske hovedtelefoner.

IMG 0158

Annonce

Tilsluttet en hovedtelefonudgang, kan hovedtelefonerne bruges med et 3,5 mm kabel, og der medfølger også et USB-kabel til digital tilslutning. De kan også bruges trådløst med Bluetooth og aktiv støjreduktion, når du er på farten.

De understøtter aptX Adaptive Bluetooth, og når de er forbundet med USB-C-kablet, understøtter de lydfiler op til 24Bit/96kHz.

Batteritiden er angivet til 35 timer, og ørepuderne har integrerede mikrofoner til håndfri telefonopkald.

IO-12 skulle være i butikkerne i august i år, og prisen er anslået til 999 euro.

IMG 0159

(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Sennheiser lover trådløs lyd i kablet kvalitet

Anker-propper nu med Dolby Audio

Åbne hørepropper fra Sennheiser

Bowers & Wilkins' trådløse bliver endnu bedre

Skullcandy hørepropper med Bose-teknologi

Audeze med fed bas for alle

Luksuslyd i McLarens signaturfarver

Focal - med mere af det hele

Næste generation af Sony-hørepropper til under 1.000 kroner.

Opdatering giver bedre lyd

Nyt flagskib i Sennheisers 500-serie

Høreprop-monster fra FiiO har hele 26 drivere i alt