TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

Denon udvider Music Maniac-serien

Med øreklokker i ægte valnød og nye elementer vil Denon fri til entusiasterne, som vil have hovedtelefoner, der er lige så gode derhjemme som på farten.

Af / 10/12/2014 - 16:55
Denon udvider Music Maniac-serien

Music Maniac kaldes serien, som foreløbig består af tre modeller. Den dyreste er AH-MM400 til ca. 3.200 kroner med ørekopper i valnød og nye 40 mm “Free Edge” elementer.

Hovedtelefonerne i MM-serien er sammenklappelige, og der medfølger etui og to kabler – ét med og ét uden iOS-remote.

Ingen af dem er i butikkerne endnu, det sker først til januar/februar 2015.

MM300 er en mere kompakt udgave, men med samme 40 mm-element som topmodellen i serien, imens den mindste model, MM200, har et 30 mm-element.

Alle er beregnet til brug sammen med en smartphone, men kan godt bruges på anlægget derhjemme. Det gælder nok særligt MM400 og MM300.

Annonce

ahmm200_300_400_release

(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Nothing Headphone (a): Storebrors tvilling til en lavere pris

Grado i valnød med varmere lyd

Kablede ørepropper fra Final til omkring 700 kroner

Sonys bedste hovedtelefoner i en ny farve

Derfor er kablede ørepropper blevet cool igen

Sonys bedste bliver endnu bedre

TV-hovedtelefoner med Auracast fra Sennheiser

Sennheiser går mod strømmen - og vælger kabel

Audeze LCD-5s lover lidt lettere luksuslyd

Meze i træ og titanium

Sonys altid-aktive ørepropper

Åben hovedtelefon fra folkene bag AKG