TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Nyhed

Audezes sejeste hovedtelefoner nogensinde

LCD-5 er Audezes nye indspark i kampen om “verdens bedste hovedtelefoner”.

Audezes sejeste hovedtelefoner nogensinde

I kampen om at lave de bedste hørebøffer er Audeze langt fremme. Deres planmagnetiske hovedtelefoner er nærmest legendariske, og nu kommer der en ny topmodel, som med garanti vil løfte nogle øjenbryn.

Læs også Test: Audeze LCD-2 Classic LCD-2 Classic har fordelen af at være åbne og giver samtidig meget af den underholdningsfaktor, vi kender fra de lukkede.

Håndlavede

LCD-5 er en helt ny, håndlavet topmodel fra den amerikanske producent. Det er lidt uklart, om de skal erstatte LCD-4 eller lægger sig over disse, men da 4’erne koster 4.000 dollars, og prisen på 5’erne er 4.500 “døde præsidenter”, så gætter vi på, at LCD-4 er på vej ud. Rygterne om problemer med komponentmangel kan yderligere underbygge dette.

 

av2
Audeze LCD-5. (Foto: Audeze)

Lav impedans

Med en lav impedans på 18 ohm kombineret med en meget moderat følsomhed på 90 dB må man påregne at lægge nogle kroner for en ordentlig forstærker oveni. Det burde dog ikke komme som nogen overraskelse i denne prisklasse, at elektronikken skal følge trop.

LCD-5 har helt nyudviklede ørepuder af læder, hovedbøjlen i kulfiber giver optimal dæmpning, og husene i magnesium skal give optimal stivhed i forhold til vægten. Kablet er også nyt og lavet af kobber af meget høj renhed.

Annonce

Mere info: audeze.com

<
>
(Foto: Audeze)
Fakta, Audeze LCD-5
  • Type: Åbne, over-ear
  • Drivertype: Planmagnetisk
  • Magnettype: Neodym N50
  • Membranstørrelse: 90 mm
  • Maks. effekt: 5W RMS
  • Min. effekt: >100 mW
  • Anbefalet effekt: >250 mW
  • Maks. lydtryk: >130 dB
  • Frekvensområde: 5 Hz – 50 kHz
  • Impedans: 18 ohm
  • Følsomhed: 90 dB / 1 mW
  • Vægt: 420 g
(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft et fuldtidsjob, før han kom til Lyd & Billede. Her har han til gengæld været næsten halvdelen af sit liv, siden han i 2001 sendte en jobansøgning til den forkerte adresse (han ville egentlig søge job i et lydstudie af samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsagelig inden for hi-fi, hovedtelefoner og hjemmebiograf, men det sker, at han brillerer på andre områder.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Sennheiser lover trådløs lyd i kablet kvalitet

Anker-propper nu med Dolby Audio

Åbne hørepropper fra Sennheiser

Bowers & Wilkins' trådløse bliver endnu bedre

Skullcandy hørepropper med Bose-teknologi

Audeze med fed bas for alle

Luksuslyd i McLarens signaturfarver

Focal - med mere af det hele

Næste generation af Sony-hørepropper til under 1.000 kroner.

Opdatering giver bedre lyd

Nyt flagskib i Sennheisers 500-serie

Høreprop-monster fra FiiO har hele 26 drivere i alt