TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

Nyhed

Sonus faber Il Cremonese Ex3me – Automobili Lamborghini-udgave

I den farve, der matcher din Lamborghini ....

Af / 14/08/2025 - 11:00
Sonus faber Il Cremonese Ex3me – Automobili Lamborghini-udgave

De færreste er klar over, at Sonus faber faktisk har et mangeårigt makkerskab med Lamborghini i Sant’Agata. Når du bestiller din nye Revuelto, kan du ikke blot vælge karrosserifarve, du kan også krydse af for et lydanlæg fra Sonus faber.

Nu kan du også bestille en eksklusiv udgave af deres Il Cremonese i en farve, der er hentet fra Lamborghinis farvekort. Og her taler vi ikke om en helt almindelig Il Cremonese – ikke at der er noget almindeligt ved en Il Cremonese – nej, Sonus faber har skabt en specialudgave af højttaleren. Den hedder Sonus faber Il Cremonese Ex3me – Automobili Lamborghini Edition.

Sf Lamborghini 2
Foto: Sonus faber

Højttaleren, der her er vist i Giallo Countach, fås også i Arancio Egon, Blu Marinus Matte, Verde Mercurius og Nero Nemesis Matte. Så den matcher farveskemaet på din Lamborghini.

Ex3me-udgaven af Il Cremonese, her klædt i de samme kulfiber og Corsa-Tex-tekstiler, som du får i en Lamborghini, og med det skjoldformede logo med tyren placeret på mellemtoneenhedens fasekontakt.

Sf Lamborghini 5
Foto: Sonus faber

Il Cremonese er udstyret med en diskant fra Ex3ma, som bruger en beryllium DLC-membran, og den førnævnte mellemtone har en 18 cm fibermembran i lufttørret cellulose, kapok og kenaf.

Annonce

To 18 cm basenheder med sandwich-membran tager sig af de lavere frekvenser, mens to 22 cm sidemonterede basser tager sig af basresponsen ved endnu lavere frekvenser. Et Paracross delefilter med Mundorf-komponenter, der er specielt tilpasset Lamborghini Edition-højttaleren, deler ved 80, 250 og 2.500 Hz.

Sf Lamborghini 3
Foto: Sonus faber

Højttaleren, som vejer 84 kg og er 145 cm høj, skal kunne dække et frekvensområde på 25 Hz – 35.000 Hz. Følsomheden er opgivet til 92 dB (2,83V/1 m), og impedansen til 4 ohm.

Lamborghini-udgaven af Il Cremonese Ex3me er håndbygget i kun 50 par, så hvis du vil have et par i en farve, der matcher din bil, må du hellere gribe knoglen og ringe til din nærmeste forhandler.

Sf Lamborghini 4

Læs også : Sonus faber Lilium Nogle af verdens dyreste højttalere er også nogle af de bedste, vi har hørt.
(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Indbyggede KEF-højttalere leverer seriøs THX-oplevelse

Endnu fynere højttalere fra Skotland

Ny soundbar fra Naim og Focal

Sådan får du lossless-lyd på din Sonos-højttaler

Billige soundbars med Dolby Atmos

Trådløs stereo på budget

Ny Giya-serie fra Vivid Audio

10 år med Arendal Sound: Flagskibshøjttaler får jubilæumslook

Hi-fi til SU-budget

B&O beskylder Canvas HiFi for plagiat

Alt-i-én hi-fi i elegant indpakning

Luksuriøs lyd i ikonisk design