TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
JULETILBUD - LB+ Total 50% rabat

Selvbyg til de lange vinteraftener

Engang var højttalerselvbyg en folkehobby, som fyldte aftenskolehold landet over. Den tid er ovre, men antallet af aktive er igen voksende.

Selvbyg til de lange vinteraftener

Højttalerne anses for at være det mest kritiske led i afspillekæden. Alle led er naturligvis vigtige, men netop på højttalersiden er lydforskellene størst. Desværre er et virkelig godt sæt højttalere en kostbar investering.

Hvis du er lidt fiks på fingrene, er det til gengæld muligt at få lidt mere ud af spareskillingerne ved at bygge sine højttalere selv. Hos danske Frequence har man specialiseret sig i at levere løsdele til lydelskere, der har hænderne skruet rigtigt på. Man behøver dog ikke regne det hele ud på egen hånd. Man kan på hjemmesiden finde opskrifter på komplette konstruktioner, hvor man blot skal tilsætte egen arbejdskraft ved selv at bygge kabinettet.

Det gælder f.eks. WA66-RI, der er en 2,5-vejs gulvhøjttaler til knap 5.300 kroner for et sæt. Torben Mikkelsen fra FreQuence mener selv, at den kan tage kampen op mod færdige højttalere til tre-fire gange prisen.

FREQUENCE_illu-wa-66-ri
Højttaleren leveres komplet. Altså bortset fra kabinettet, som man selv skal bygge.

Højttaleren er 2,5-vejs, hvilket vil sige, at der er to basenheder (6” Wavecor), hvoraf den ene fortsætter opad i toneområdet, mens den anden kun spiller med i det dybeste område. Diskanten er en Fountek Neo X2 af ribbon-typen.

Selvbyg af højttalere var engang en folkesport. I 1970’erne og 80’erne blev der snedkereret højttalere i tusindvis i garager og på aftenskolehold, og løse højttalerenheder kunne købes i almindelige radioforretninger. Sådan er det ikke længere, men Torben Mikkelsen mærker en stærkt stigende interesse, og hvis 2015 forsætter på samme måde, som 2014 sluttede, bliver det et nyt rekordår.

Annonce

FreQuence

FREQUENCE_wa-66-ri-1200-buttom-1
Delefiltret er sammen sat med seriøst udseende dele, herunder kondensatorer fra Mundorf. Der medfølger også interne kabler og skruer.

 

(f. 1964): Journalist og tester. John har arbejdet for Lyd & Billede siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, højttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskæftiget sig med tech-journalistik siden 1982 (!) og har arbejdet for talrige magasiner i forskellige roller, bl.a. GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har desuden skrevet en lang række bøger og undervisningsprogrammer om IT.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Lampehøjttalere der ikke kan skjules

Indbyggede KEF-højttalere leverer seriøs THX-oplevelse

Endnu fynere højttalere fra Skotland

Ny soundbar fra Naim og Focal

Sådan får du lossless-lyd på din Sonos-højttaler

Billige soundbars med Dolby Atmos

Trådløs stereo på budget

Ny Giya-serie fra Vivid Audio

10 år med Arendal Sound: Flagskibshøjttaler får jubilæumslook

Hi-fi til SU-budget

B&O beskylder Canvas HiFi for plagiat

Alt-i-én hi-fi i elegant indpakning