Philips’ ShoqBox-højttalere er kendt for at kunne flyde på vandet. Seriens mindste, BT2200, skal man dog ikke lige tage med i swimmingpoolen, men den stikker ikke op for en frisk regnbyge.
Med en forstærkereffekt på 2,8 W og en enkelt 1,5″ højttalerenhed skal man hverken forvente øresønderrivende lydtryk eller hi-fi-gengivelse. Men lyden skulle i følge pressemeddelelsen dog ligge i den bedre ende. Et indbygget limiter-kredsløb beskytter imod klipning, og giver dermed adgang til at spille lidt højere, uden (kraftig) forvrængning.
Den gummibelagte højtaler kan ligge i en hånd, da den kun er 10,7 x 5,8 x 6,9 mm. Men trods de beskedne mål er det en robust lille højtaler med en gummibelægning. Bag en gummiklap får man adgang til opladning (USB), ligesom der er et 3,5 mm stik til lydenheder uden Bluetooth. Batteritiden er opgivet til fire timer.
Vejledende udsalgspris: 399 kroner.
Læs videre med LB+
LB+ Total UGE
Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!
Tilbud - 4 uger 4 kr.
Fuld adgang til alt LB+ indhold
LB+ Total 12 måneder
Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder
- Adgang til mere end 7.800 produkttests!
- Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
- Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
- L&B TechCast – en podcast fra L&B
- Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
- Deaktivering af annoncer
- L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!



