Den lille Mini Jambox bliver sikkert interessant at teste. De små højttalere fra Jawbone spiller nemlig bedre end de fleste set i forhold til størrelsen. Derfor håber vi, at den nye Mini-model vil leve op til navnet, også fordi den er lavet ud af ét stykke ekstruderet aluminium. Hvilket burde borge for soliditeten om ikke andet.
Læs testen af Jawbone Big Jambox her.
Højttaleren er trådløs, og man bruger Bluetooth, når man skal overføre musik fra mobilen til højttaleren.
Indvendig sidder to højttalerelementer med neodymiummagneter og en passiv bas, som hjælper med i bunden.
Med en Jawbone App (iOS og Android) kan man holde orden på sine spillelister, og det er muligt at tilføje iTunes- og Spotify-musikbiblioteker til Jawbone Appen, hvor man også kan vælge mellem 11 forskellige stemmer og 8 forskellige sprog til den indbyggede tale i højttaleren.
Højttaleren leveres i ni forskelige varianter, hvor hver variant har sin egen farve og et mønstret beskyttelsesgitter i farvene: Purple Snowflake, Blue Diamond, Aqua Scales, Graphite Facet, Red Dot, Green Dot, Orange Dot, Silver Dot og Yellow Dot.
Det genopladelige batteri spiller op til 10 timer, og Mini Jambox koster ca. 1.200 kr.
Læs videre med LB+
LB+ Total UGE
Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!
Tilbud - 4 uger 4 kr.
Fuld adgang til alt LB+ indhold
LB+ Total 12 måneder
Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder
- Adgang til mere end 7.800 produkttests!
- Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
- Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
- L&B TechCast – en podcast fra L&B
- Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
- Deaktivering af annoncer
- L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!




