TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Nyhed

Harman-højttalere med Google Assistant

Du kan ikke alene snakke med Harmans nye højttalere, de kan også kobles sammen trådløst.

Af / 02/09/2018 - 10:29
Harman-højttalere med Google Assistant

Google kryber snart ind i alt, hvad der findes af højttalere, og Harmans Citation-serie er ingen undtagelse.

Højttalerne må ikke forveksles med Harman Kardon Citation, som var nogle svinedyre forstærkere i 70’erne, men Harman er så overbevist om kvaliteten af højttalernes lyd, at de tør tage det gamle hædersnavn frem igen.

Ud over de højttalere, som Harmans Frank Brun viser på billedet øverst, kommer der en række andre højttalere i serien. Som starter omkring 2.000 kroner og ender ved 20.000 kroner for Citation Tower, der faktisk lød så godt, at vi allerede har bestilt et par testeksemplarer.

hk2
(Foto: Lasse Svendsen)

De gulvstående Tower får følgeskab af fire reolmodeller i forskellige størrelser samt en soundbar og en subwoofer.

Ikke alene har de mikrofon indbygget, så du kan bede Google Assistant om at spille festmusik; de kan også styres fra en app og sættes op til at spille i par – eller i hele huset, hvis man har flere.

Annonce
hk3
(Foto: Lasse Svendsen)

Alle højttalerne har knapper, så de kan betjenes uden stemmestyring, og de større modeller har også en lille skærm på toppen.

Citation-serien vil være i butikkerne i oktober og fås i gråt eller sort stof.

 

(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

V-16 F: Nyt bæst af en subwoofer fra Dali

Tre nye højttalere i den absolutte topklasse

Fejrer jubilæum med specialmodel

Dansk high end i nye farver

Vi har hørt TCL og Dolbys nye højttalere

Første lyt til Audiovectors flagskib

Hvad siger du? Sonos soundbars får en ny funktion

BBC-klassikere i eksklusiv særudgave

Audiovector fremviser nyt flagskib

Ægte reolhøjtaler fra Fyne

Mere punch end fra studentervognen - og langt bedre lyd

Disse to bør naboen tage sig i agt for