TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

Nyhed

Fyne F5E – kompaktmodel med voksen teknologi

Den lille Fyne F5E kan faktisk fungere i en reol, lover producenten.

Fyne F5E – kompaktmodel med voksen teknologi

De fleste af de højttalere fra skotske Fyne, vi har omtalt, er velvoksne high end-konstrultioner – med en tilsvarende pris.

Fyne Audio F5E burde kunne finde plads i både budgettet og dagligstuen. Allivevel har den arvet flere af teknologierne fra de store modeller.

Læs også Nyhed: Fyne Audio F701SP er en håndbygget specialudgave Kompaktmodellen Fyne Audio F701SP låner teknologi fra firmaets high end-serie.

Den lille højttaler er udstyret med en 5″ IsoFlare-koaksialenhed. I centrum af bas/mellemtoneenheden finder man diskant magnet af neodymium. Bas‐membranen er fremstillet af multifiber, og kantophænget har den krøllede facon, som Fyne kalde FyneFlute. Det er første gang, at Fynes isoFlare koaksial‐teknologi findes i denne prisklasse.

fyne f5e 2
Fyne F5E har koaksialenhed, hvor bas og diskant er bygget sammen – også kaldet IsoFlare. (Foto: Fyne Audio)

Vi fraråder normalt, at man placerer sine højttalere i bogreolen, men Fyne siger, at F5E også kan placeres i denne. Der er også mulighed or vægmontering ved hjælp af et indbygget beslag, samt på en stander. Den rundstrålende BassTrax‐basrefleksport skulle gøre opsætningen fleksibel og sikre en jævn lyd uanset højttalerens placering.

Pris og tilgængelighed

Fyne F5E kan købes nu, og prisen er 3.990 kroner for et sæt.

Annonce

Mere info: Fyne Audio

fyne f5e 1
(Foto: Fyne Audio)
(f. 1964): Journalist og tester. John har arbejdet for Lyd & Billede siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, højttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskæftiget sig med tech-journalistik siden 1982 (!) og har arbejdet for talrige magasiner i forskellige roller, bl.a. GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har desuden skrevet en lang række bøger og undervisningsprogrammer om IT.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Indbyggede KEF-højttalere leverer seriøs THX-oplevelse

Endnu fynere højttalere fra Skotland

Ny soundbar fra Naim og Focal

Sådan får du lossless-lyd på din Sonos-højttaler

Billige soundbars med Dolby Atmos

Trådløs stereo på budget

Ny Giya-serie fra Vivid Audio

10 år med Arendal Sound: Flagskibshøjttaler får jubilæumslook

Hi-fi til SU-budget

B&O beskylder Canvas HiFi for plagiat

Alt-i-én hi-fi i elegant indpakning

Luksuriøs lyd i ikonisk design