TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

Nyhed

CES 2026: SVS starter en revolution – og overgiver sig til soundbaren

Den amerikanske bas-specialist SVS har hidtil holdt sig for god til plastic-stænger under TV’et. Men nu sker det: SVS lancerer deres første soundbar.

CES 2026: SVS starter en revolution – og overgiver sig til soundbaren

Den amerikanske bas-specialist SVS har hidtil holdt sig for god til plastic-stænger under TV’et. Men i Las Vegas blev fristelsen for stor: SVS lancerede deres første soundbar. Og heldigvis har de husket at tage en rigtig subwoofer med i kassen. Samtidig får den populære 3000-serie en overhaling, der kan mærkes i mellemgulvet.

Man har et standpunkt, til man tager en beslutning. Og hos SVS har standpunktet længe været, at rigtig lyd kræver fysisk volumen, og at soundbars var noget, man overlod til TV-producenterne at rode med.

Men selv i Ohio må man se virkeligheden i øjnene: Folk vil have nem lyd i stuen.

svs revolution soundbar
(Grafik: SVS)

Derfor har SVS på årets CES-messe i Las Vegas lanceret deres allerførste bud på genren. Og da vi har at gøre med firmaet, der nærmest egenhændigt har demokratiseret jordskælvsbas i hjemmebiografen, er der naturligvis ikke tale om en diskret designstang, der skal gemmes væk.

Soundbar med en voksen subwoofer

Navnet er SVS R|Evolution Soundbar, og ambitionen er tydeligvis at redde æren for produktkategorien. Selve baren er bestykket med ni højttalerenheder og drives af 180 watt forstærkereffekt. Det lyder måske ikke af alverden, men når SVS opgiver effekt, plejer det at være reelle muskler.

Annonce

Men det, der for alvor adskiller systemet fra hyldevarerne, er den medfølgende subwoofer. Her finder man ingen lille plastic-kasse med en 6-tommers enhed, der pruster forpustet ved 50 Hz. SVS leverer systemet med en trådløs 12-tommers subwoofer på 600 watt. Det svarer i grove træk til en trådløs udgave af deres SB-1000, som i sig selv kan ryste noble dagligstuer.

Systemet understøtter naturligvis Dolby Atmos, HDMI eARC og alverdens streamingtjenester som AirPlay 2 og Chromecast. Og hvis man vil have lyden helt om i nakken, kan systemet udvides til “Soundbar Max” med trådløse baghøjttalere.

Lanceringen forventes i slutningen af andet kvartal 2026. Prisen kender vi ikke endnu, men SVS plejer at placere sig der, hvor det gør lidt ondt på kontoen, men hvor ydelsen retfærdiggør det.

PXL 20260106 200353293 scaled
Som altid hos SVS er der tale om solidt grej. (Foto: John Alex Hvidlykke)

3000 R|Evolution: Mere effekt til folket

Hvis man – som undertegnede – stadig foretrækker rigtige højttalere og separate komponenter, er den store nyhed dog den nye 3000 R|Evolution-serie af subwoofere.

Den erstatter den ekstremt populære 3000-serie (SB-3000 og PB-3000), og opskriften er klassisk SVS: Mere af det hele.

Læs også Nyhed: SVS 5000 R|Evolution-serien lover jordskælvsbas i referenceklassen Et nyt par dybtgående subwoofere er klar til at ryste op under din hjemmebiograf.

Forstærkereffekten er banket op med 40 procent. Den nye forstærker leverer nu 1.200 watt kontinuerligt og over 4.000 watt i spidserne. Det burde være rigeligt til at få selv de mest tungdrevne 13-tommers enheder til at makke ret.

Serien består som altid af to modeller:

  • SB-3000 R|Evolution: Den lukkede, kompakte model, der går ned til 17 Hz.

  • PB-3000 R|Evolution: Den store, basrefleksmodel til dem, der har pladsen og vil have buksebenene til at blafre helt ned til 16 Hz.

Nu retter den selv ind

SVS har længe haft en af markedets bedste apps til styring af subwooferen fra sofaen (slut med at kravle rundt på alle fire med en lommelygte for at justere fasen!). Men med R|Evolution-serien tilføjer de endelig en længe ventet funktion: Auto Room EQ.

Læs også Nyhed: CES 2026: Klipsch lancerer nye aktive højttalere med Dolby Atmos og Dirac Lover kraftfuld Klipsch-sound til både streaming, vinyl og TV-lyden.

Ved hjælp af app’en kan subwooferen nu måle rummets akustik og korrigere for de værste pukler i frekvensgangen. Det er en funktion, som konkurrenterne har haft længe, så det var på høje tid, at SVS kom med på vognen.

De nye baskanoner forventes klar til levering allerede i første kvartal af 2026.

Vi følger naturligvis op med en test, så snart vi kan få fingre i dem. Indtil da venter naboerne i frygt.

(f. 1964): Journalist og tester. John har arbejdet for Lyd & Billede siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, højttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskæftiget sig med tech-journalistik siden 1982 (!) og har arbejdet for talrige magasiner i forskellige roller, bl.a. GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har desuden skrevet en lang række bøger og undervisningsprogrammer om IT.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Nye toner fra Arcam Audio - Radia-serien får nu sin egen stemme

Cambridge Audio går i farver med nye aktive højttalere

Ni millioner for dansk high-end: Er det her verdens vildeste?

Tjek disse skøre "hovedtelefoner" fra JLab

Ny højttalerserie fra Arendal Sound

Skjult luksus fra Meridian

JBLs mest ikoniske højttaler fylder 80

Lyngdorf overrasker med ny højttaler

JBL sender forsangeren uden for døren - og sætter dig på scenen

Sådan skjuler du Sonos-højttalere i væggen eller loftet

Nu kan Marshall rocke i hele huset

B&W opgraderer sin lille favorit