TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Spotify klar på Playstation

Playstation Music er nu lanceret med Spotify som musikstreamingtjeneste.

Af / 14/04/2015 - 09:44
Spotify klar på Playstation

Som vi tidligere har skrevet, har Sony besluttet at lukke sin streamingtjeneste Music Unlimited. I stedet er den nu erstattet af Playstation Music, hvor Spotify ved lanceringen er udbyder af musikstreaming.

playstation-music

Nu har den fornyede Playstation Music haft premiere. Du skal blot logge ind med din Spotify-konto og køre. Da PS4 regnes som en stationær enhed, er der ikke brug for et betalt abonnement for at bruge den. Og har man ikke lyst til at forsøge på at indtaste søgninger med styreenheden, man bare tage fat i sin telefon eller tablet. De fungerer nemlig som fjernbetjeninger, da tjenesten understøtter Spotify Connect.

last-of-us

Alt fungerer ligesom på computeren, men med den fordel, at det er næsten nemmere at bruge en spilcontroller end at bruge menuerne. Brugerfladen er virkelig indrettet til at blive styret fra sofaen. Og så får man store fine billeder på tv, så gæsterne kan se, hvad der afspilles, når der er fest.

Annonce

Spotify_20150326073248

Udover at være en musikafspiller, kan du faktisk vælge din egen musik til spil. Det føles lidt surrealistisk at spille actionspil til tonerne af ABBA.

Alt i alt mener vi, det er en vellykket service, især hvis du allerede bruger Spotify på mobiltelefonen og blot ønsker at have lyden i hjemmebiografsystemet i stedet.

Playstation Music rulles ud på PS3 og PS4 og vil også komme på Xperia smartphones og tablets.

www.spotify.com/playstation

www.playstationnetwork.com

(f. 1969): Journalist og nyhedsredaktør. Jonas har arbejdet for Lyd & Billede siden 2007 og skriver om det meste, der kan kaldes bærbart, dvs. smartphones, trådløse højttalere og hovedtelefoner. Indimellem trænger hans tests sig ind på kollegernes områder – multirumslyd, hjemmebiograf og foto. Jonas startede sin karriere som tech-journalist på IDG og har skrevet for PC för Alla, Internetworld og det, der senere blev til M3.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Stereoanlæg som alternativ til soundbar?

Ny norsk high-end

Mesterklasse fra NAD med næste generations forstærkere

Ny serie med high-end forstærkere

Lenco i klassisk stil

Ny integreret retro fra Quad

Lyngdorf først i verden med ny tabsfri streaming

Audio-Technica gør det igen

Endelig sker der noget hos Burmester igen

Cayin udvider Jazz-serien

Kassettenostalgi på steroider

FiiO lancerer prisvenlig musikstreamer og højttalere