Som navnet afslører, er Reloop Hi-Fi Turn 3 MK2 en ny udgave af en pladespiller, vi allerede kender. Den kommende MK2-udgave er blevet forbedret på flere væsentlige områder, alt selvfølgelig for bedre lyd end tidligere.
Selv om tyske Reloop er mest kendt for sine DJ-pladespillere, gjorde de sig på rekordtid bemærket i hi-fi-kredse med Turn 5 og Turn 3. Denne gang er det sidstnævnte, der har gennemgået en forvandling med en række ændringer.
Nye værktøjer har blandt andet gjort det muligt for Reloop at øge kvaliteten af lejet til drivværket og tonearmen, hvilket her er vist i en ny udgave.

Armrøret er støbt i ét stykke, med et aftageligt pickup-hus med SME-fatning, så det er nemt at skifte pickup. Der medfølger en færdigmonteret Ortofon 2M Red MM pickup og indbygget phono-trin af høj kvalitet.

Pladespilleren har desuden fået en helstøbt aluminiumstallerken med dæmpning og ekstra masse. Undertallerknen er indstøbt og skal sammen med den nye tallerken give en mere jævn rotation og stabilitet.
Det er også muligt at lave digitale kopier af vinylpladerne ved at koble afspilleren til en PC eller Mac via USB-udgangen. Turn 3 MK2 er prissat til 530 euro, og det gør den efter vores mening meget konkurrencedygtig i denne klasse.

Reloop Hi-Fi TURN3
Velspillende multikunstner
Reloop tog os med storm med en pladespiller, der har alt, også lyd i topklassen.
Læs videre med LB+
LB+ Total UGE
Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!
Tilbud - 4 uger 4 kr.
Fuld adgang til alt LB+ indhold
LB+ Total 12 måneder
Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder
- Adgang til mere end 7.800 produkttests!
- Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
- Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
- L&B TechCast – en podcast fra L&B
- Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
- Deaktivering af annoncer
- L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!



