TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
PÅSKE-TILBUD 6 uger for 6 kroner

Nyhed

Pro-Ject A1.2 pladespiller

Fuldautomatisk afspiller lover bedre lyd.

Af / 29/03/2025 - 11:03
Pro-Ject A1.2 pladespiller

Så det hjælper åbenbart at brokke sig lidt. Da vi testede Pro-Jects automatiske pladespiller, A1, roste vi dens brugervenlighed og gode lyd, men vi syntes, at den manglede lidt drive, bid og fylde. Til samme pris som A1 kan du købe en anden afspiller fra Pro-Ject eller Rega, som leverer meget bedre lyd.

A1.2 Topview MME
(Foto: Pro-Ject)

Men for mange mennesker er en fuldautomatisk pladespiller vigtigere end god lyd, og det er noget, man må respektere.

Det har heldigvis ikke forhindret Pro-Ject i at lytte til kritikken og foretage forbedringer af den nye A1.2.

Læs også TEST: Pro-Ject Automat A1: fuldautomatisk pladespiller Med fuldautomatisk afspilning har Pro-Ject gjort det lettere at nyde musik på vinyl.

Den ligner sin forgænger på en prik. Men den fuldautomatiske afspiller har en kraftigere og bedre dæmpet pladespiller og er mekanisk forbedret i forhold til sin forgænger. Den leveres med en Pick it Moving-magnet pickup, som er formonteret, og afspilleren er meget nem at sætte op, når man pakker den ud af kassen.

A1.2 tonearm
(Foto: Pro-Ject)

En separat strømforsyning og et Connect E-phonokabel er alt, hvad du behøver at tilslutte, og så er afspilleren klar til at afspille plader. A1.2 fylder ikke meget. Afspilleren fås i sort eller hvid og er bygget på et 43 cm bredt træfiberkabinet, der hviler på fire fødder med silikonedæmpning.

Annonce

Afspilleren leveres med et støvlåg og en filtmåtte, der kan lægges over pladetallerkenen, og æsken indeholder også en enkelt adapter til single-plader.

Den fuldautomatiske A1.2 kan bestilles nu og har en pris på 500 euro.

A1.2 Diagonal feltmat MME
(Foto: Pro-Ject)
(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

Tilbud

TILBUD Tilbud - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt indhold i 1 måned for 49 kr

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 6 måneder

49 kr / første mnd
108 kr / mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Advantage Club
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Længe ventet opdatering på 1.350 watt

Lommeafspilleren giver Hi-Fi-lyd både ude og hjemme

Derfor elsker vi musik - det skyldes dine gener

Mere overkommelig alt-i-en-boks

Rega forbereder nyt forstærkersæt

Nagra: Schweizerur til vinylelskere

Forbedret budgetudgave

Slut med skæve plader

Gæt, hvad det her er

Får længe ventet funktion

Opdateret version af unik konstruktion

High-end DAC med dedikeret hovedtelefonudgang