TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
☀️SOMMERTILBUD☀️ LB+ Total 6 uger for bare 6 kroner!

Nyhed

Olasonic lancerer mikro-hi-fi

Bag det klingende navn står hverken nordmænd eller svenskere.

Af / 01/11/2018 - 14:08
Olasonic lancerer mikro-hi-fi

Sæt et H foran, og man kan forestille sig, at Olasonic måske var spansk, men de små hi-fi-produkter er faktisk fundet på af en japaner.

Yoshinori Yamamoto har arbejdet for Sony i Japan og var angiveligt med til udviklingen af både SACD og PlayStation 3. Altså et ganske bredt erfaringsgrundlag, og Yamamotos hi-fi-interesse kommer her til udtryk i små hi-fi-produkter.

o2
(Foto: Olasonic)

Nano hedder serien, som består af en integreret forstærker med USB-DAC kaldet UA1 (billedet øverst), en digitalkonverter kaldet D1 (billedet ovenfor) og en cd-afspiller kaldet CD1 (billedet nedenfor).

o3
(Foto: Olasonic)

Nano-serien fås i sort og sølvgrå, og kan findes på nano-compo.com.

Med priser omkring 4.000 kroner for hver befinder de sig i samme klasse som flere modeller fra Yamaha, Rotel, NAD og Denon, for bare at nævne nogle få konkurrenter.

Annonce
04
(Foto: Olasonic)

DAC’erne understøtter også Hi-Res Audio, altså lydfiler med 24 bit ordlængde og mere end 44,1 kHz sampling. Billedet ovenfor viser i øvrigt bagsiden af den integrerede UA1 med 2 x 13 watt (26 watt, 4 ohm), som ud over tre digitalindgange også har line-indgang til lyd.

 

(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Her får du lyd fra Bang & Olufsen

Burmester fås nu i alle Mercedes-Benz modeller

Forbedret Powenode med mere effekt og ny teknologi

Audi går i Dolby-mode - endelig!

Budgetvenlig streamingforstærker

Volvo EX90 og Polestar 3 opgraderes med studielyd

Android-musikafspiller med store ambitioner

B&O-pladespiller fra 1985 i luksussystem

Stereoanlæg som alternativ til soundbar?

Ny norsk high-end

Mesterklasse fra NAD med næste generations forstærkere

Ny serie med high-end forstærkere