TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
☀️SOMMERTILBUD☀️ LB+ Total 6 uger for bare 6 kroner!

Nye modeller i NAD Masters-serien

NAD blev kendt på knaldgode budgetforstærkere, men de har også skabt high-end-udstyr i form af M-serien. Nu kommer fire nye M-modeller.

Af / 25/06/2014 - 12:07
Nye modeller i NAD Masters-serien

Den nye Masters Series fra NAD består af fire high-end produkter. Blandt dem en ny M17 flerkanals forforstærker), en syvkanals effektforstærker, kaldet M27, en hybridforstærker ved navn M22 og den digitale forforstærker M12.
En efterfølger til den integrerede digitalforstækerker M2 fra 2010, nævnes der ikke noget om.

nad-m12

De digitale forforstærkere er opbygget med udskiftelige moduler, hvilket NAD har døbt Modular Design Construction (MDC). Brugeren kan her selv vælge mellem en række moduler og dermed skræddersy forstærkeren til at have netop de egenskaber og indgange, som der er brug for.

Man kan blandet andet udvide med flere moduler med digitale indgange efter behov. M17 er for eksempel forberedt for et HDMI-modul, som understøtter UHD eller 4K-opløsning.

Der er også støtte for et BluOS-modul, som giver brugeren fuld trådløs multirum-musikstreaming over Wi-Fi med Bluesound software, inklusiv støtte for 24-bit/192 HD-filer.

Annonce

NAD_M12_Rear

Effektforstærkeren M27 leverer 7 x 180 w effekt med alle kanaler aktive, og kan levere en dynamisk effekt på 300 w per kanal, og den understøtter både normale analoge og balancerede analoge tilkoblinger. Forstærkeren er fuldt balanceret og har NADs PowerDrive kreds, som skal give forstærkeren fuld dynamisk kontrol under varierende højttalerbelastninger.

NAD Masters Series kan købes hos Hi-Fi Klubben fra 1. september. Priserne er endnu ikke endeligt fastlagt, men i følge en sædvanligvis velunderrettet kilde vil M27 koste ca. 29.000 kr, M22 ca. 20.000 kr, M17 40.000 kr og M12 25.000 kroner.

(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Prisvenlig hovedtelefonforstærker med DAC

Her får du lyd fra Bang & Olufsen

Burmester fås nu i alle Mercedes-Benz modeller

Forbedret Powenode med mere effekt og ny teknologi

Audi går i Dolby-mode - endelig!

Budgetvenlig streamingforstærker

Volvo EX90 og Polestar 3 opgraderes med studielyd

Android-musikafspiller med store ambitioner

B&O-pladespiller fra 1985 i luksussystem

Stereoanlæg som alternativ til soundbar?

Ny norsk high-end

Mesterklasse fra NAD med næste generations forstærkere