TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
☀️SOMMERTILBUD☀️ LB+ Total 6 uger for bare 6 kroner!

Nyhed

McIntosh MX1200 Reference Entertainment System i Jeep

1.200 watt effekt og 19 højttalere.

Af / 03/06/2024 - 15:15
McIntosh MX1200 Reference Entertainment System i Jeep

Salgstallene for Jeep her i de nordiske lande er relativt beskedne. Måske kan muligheden for et rigtig fedt lydanlæg lokke flere købere til? Den nye elektriske Jeep Wagoneer S kan nemlig leveres med et potent anlæg fra McIntosh, kaldet MX12000 Reference Entertainment System.

Et anlæg, der i modsætning til mange andre er skræddersyet til bilen og med McIntosh’ egen teknologi. Såsom Power Guard-beskyttelse, LD/HP-kredsløb (Low Distortion / High Performance), der skal give krystalklar lyd, selv når man spiller højt – og McIntosh’ karakteristiske blå VU-meter fejer hen over en 5-tommers touchskærm på instrumentbrættet. 

2025 jeep wagoneer s JKX24US4 053
Foto: McIntosh

Logoerne i højttalergitrene er oplyst i samme farve, og anlægget er standard i Wagoneer S Launch Edition.

I alt 1.200 watt driver 19 højttalere fordelt rundt i den store kabine. I dørene sidder der 6 x 9 tommer ovale højttalerenheder. En 12-tommers subwoofer sørger for dyb bas, mens 3,5-tommers aktive koaksialenheder med en 1-tommers diskant i midten fylder lydbilledet i den anden ende af skalaen.

Der er endda monteret højttalere på indersiden af bagklappen, og tilsammen giver det 24 kanaler.

Annonce

“Vores partnerskab med Jeep er en stor succes,” siger Charlie Randall, topchef for McIntosh Laboratory Inc, i en pressemeddelelse. 

“Det er spændende at se et McIntosh-anlæg på vejene igen, og vi glæder os til at dele vores oplevelse af lyd med en helt ny kundegruppe.”

Launch Edition af Wagoneer S er udstyret med to elmotorer med i alt 600 hk, som ifølge Jeeps egne tal flytter den store SUV fra 0 til 100 km/t på 3,4 sekunder. Bilen er udstyret med en batteripakke på 100,5 kWh, som ifølge Jeep vil give en rækkevidde på omkring 480 kilometer.

Wagoneer S Launch Edition vil ikke være tilgængelig før til efteråret, og prisen er foreløbig ukendt.

2025 jeep wagoneer s JKX24US4 130 v1
Foto: McIntosh

 

 

(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Vestlyd nærer DJ-drømmen

Denne DAC koster flere millioner

Prisbillig CD-afspiller i Onkyos Icon-serie

Pioneer forlader familien

Billig pladespiller med fokus på lydkvalitet

Den vildeste streamer nogensinde?

Britisk præcision - fejrer 30 år med ny pladespiller

Budgetvenlig og kompakt

Integreret high-end streamingforstærker

Prisvenlig hovedtelefonforstærker med DAC

Her får du lyd fra Bang & Olufsen

Burmester fås nu i alle Mercedes-Benz modeller