TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

Nyhed

McIntosh DS200 DAC med streaming

Med indbygget 32-bit DAC.

Af / 13/02/2025 - 16:03
McIntosh DS200 DAC med streaming

Med McIntosh DS200 er der endelig kommet en ordentlig streamer i McIntoshs ellers omfattende katalog. Det er faktisk første gang, de har lanceret en streamer med wi-fi, og her får du en indbygget DAC med digitale indgange og valgbar volumenkontrol på de analoge udgange.

De fås i øvrigt som både balancerede og ubalancerede udgange.

De fleste får, hvad man kan ønske sig i DS200. Den understøtter Spotify og Tidal Connect, AirPlay 2, Roon og Google Cast. Og du kan streame til DS200 via wi-fi-antenner, Bluetooth eller kablet med Ethernet forbundet til netværket.

DS200 Back hi res scaled
(Foto: McIntosh)

Som du kan se, er der to optiske og to koaksiale indgange, og ved siden af dem er der en balanceret 110 Ohm-indgang og et McIntosh MCT-stik. Et DIN-stik, der forbinder McIntosh-CD-afspillere med SACD til DS200’s interne DAC.

Her er også en USB-port til tilslutning af en musikserver eller computer og en HDMI-indgang til TV-lyd (ARC).

Annonce
DS200 Angle Left background hi res
(Foto: McIntosh)

Indeni er der en ESS Quad Balanced ottekanals, 32-bit digital lydkonverter (DAC), som understøtter op til DSD512 og DXD op til 384 kHz via USB og 24-bit/192 kHz via de optiske og koaksiale indgange.

De små minijack-tilslutninger på bagsiden forbinder DS200 med en McIntosh-fjernbetjening og strømforsyning. McIntosh DS200 er perfekt til dem, der har et McIntosh-system uden streaming eller DAC. Både de og alle andre kan bestille DS200 nu. Prisen er opgivet til 5.990 euro.

DS200 Front Bluetooth hi res scaled
(Foto: McIntosh)
Læs også TEST: McIntosh C22 Mk V Det er ikke tilfældigt, at McIntosh C22 ser ud, som om den er 50 år gammel. Det er heller ikke tilfældigt, at den spiller så godt, som den gør.
(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

Tilbud

TILBUD Tilbud - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt indhold i 1 måned for 49 kr

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 6 måneder

49 kr / første mnd
108 kr / mnd
108 kr / mnd
Med et abonnement får du også:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores samarbejdspartnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med seneste nyheder/li>
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Deaktivering af annoncer

Får længe ventet funktion

Opdateret version af unik konstruktion

High-end DAC med dedikeret hovedtelefonudgang

Kompromisløse tonearme

Hi-fi-messen voksede ud af sine rammer

En pladespiller som du aldrig har set før

Kom til hi-fi-messe i weekenden

Pladespiller til superfans

Spotify Pro - mere for Wall Street end for brugerne?

Rørforstærker til en millionærpris

Studielyd i et kompakt format

Nu kan du bestille denne