TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
PÅSKE-TILBUD 6 uger for 6 kroner

En stang musik fra B&O

Ultrakompakt al-i-et-system med streaming er let at placere alle steder i boligen.

En stang musik fra B&O

BeoSound 35 er navnet på et nyt, integreret musikanlæg fra Bang & Olufsen. Der er tale om et selvstændigt musiksystem med integreret adgang til TuneIn-radiostationer, Spotify og Deezer.

Som vanligt hos B&O er der tænkt over udseendet. Systemet har et karakteristisk femkantet design, der giver et slankt og let udtryk. I bredden tager den dog godt med plads op – med et “vingefang” på en meter. Fronten er dækket af sort stof.

Betjeningen sker via et touichpanel under displayet eller via en app. Foto: Bang & Olufsen
Betjeningen sker via et touichpanel under displayet eller via en app. Foto: Bang & Olufsen

Betjeningen sker via en berøringsfølsom kant, hvor de vigtigste funktionsknapper er placeret direkte under OLED-displayet. Musiksystemet kan betjenes med B&O’s BeoRemote One eller BeoMusic App’en, og det kan integreres som en del af et multirumssystem. BeoSound 35 er kompatibelt med AirPlay, Bluetooth og DLNA-baserede enheder.

Vi så første gang det superslanke anlæg på CES-messen i januar. Her løb de gigantiske Beolab 90-højttalere dog med det meste af opmærksomheden.

Det lanke kabinet er smallere i enderne, hvor diskantenhederne sidder, og tykkest på midten for at gove plads til basserne. Foto: Bang & Olufsen
Det slanke kabinet er smallere i enderne, hvor diskantenhederne sidder, og tykkest på midten for at gove plads til basserne. Foto: Bang & Olufsen

BeoSound 35 skulle giver en afbalanceret lyd til hele rummet, da lyden spredes i en 180-graders vinkel fra højttaleren.

Annonce

Anlægget kan købes nu. Prisen er 16.995 kroner.

Vi bringer en test af BeoSound 35 i vores sommernummer.

 

 

(f. 1964): Journalist og tester. John har arbejdet for Lyd & Billede siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, højttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskæftiget sig med tech-journalistik siden 1982 (!) og har arbejdet for talrige magasiner i forskellige roller, bl.a. GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har desuden skrevet en lang række bøger og undervisningsprogrammer om IT.

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Spotify: Endelig bit-perfekt lyd på PC

Specialudgave af Rega Planar 6

Her er Rotels prisvenlige Michi-serie

Eksklusive demoer i weekenden

Avanceret rørlyd med Ferrum Wandla

Slut med software-bøvl: Dirac Live rykker ind i HiFi Klubben

Giv mobillyden en tiltrængt opstrammer

Billigere phono-trin til MC-pickupper

High-tech til lavere pris

Han gav dig surround og bånd uden sus

iFi vil løfte lyden med tre nye digitale kilder

Miniput-forforstærker fra Pro-Ject