TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Nyhed

Finsk våbenproducent i Battlefield 6: “Vi anede det ikke!”

En finsk producent af specialudstyr til militæret, Silent Steel, har med undren opdaget, at deres våbendele er med i spilsuccessen Battlefield 6.

Finsk våbenproducent i Battlefield 6: “Vi anede det ikke!”

Mens salgstallene for det nye Battlefield 6 eksploderer, har en finsk producent af specialudstyr til militær og politi fået sig en gevaldig overraskelse. Deres produkter er nemlig blevet en del af spillets våbenarsenal – uden at de selv var klar over det.

Det går godt for det nylancerede skydespil Battlefield 6. Rigtig godt, endda. I følge spilmediet Gaming Bolt har spillet på blot tre dage har rundet syv millioner solgte eksemplarer, hvilket gør det til den største lancering i seriens historie.

Mens spillere verden over har kastet sig ud i over 172 millioner virtuelle ildkampe, er der dog en lille, men yderst specialiseret, virksomhed i Finland, der har fulgt med fra sidelinjen med en vis undren.

Specialudstyr til snigskytter

Virksomheden er Silent Steel, en finsk producent af højteknologiske våbendele og tilbehør, herunder lyddæmpere, som normalt leveres til politi og militær. Det kom derfor som en overraskelse, da fans(!) begyndte at gøre dem opmærksomme på, at deres meget genkendelige udstyr dukkede op i Battlefield 6.

Blandt det udstyr, der har fundet vej til det digitale arsenal, er lyddæmperen Silent Steel Compact Streamer, en QD Muzzle Brake og en QD 5-Prong Flash Hider. Altså hardware til folk, hvis speciale det er at slå folk ihjel på en diskret måde. Spiludvikleren EA/DICE har tilsyneladende været så imponeret over det finske design, at de har inkluderet det i spillet, men uden at tage kontakt til virksomheden selv.

Annonce
silentsteel_compactstreamer qd-muzzle-brake-2 qd-5-prong-flash-hider
<
>
Hvis du kender disse produkter, arbejder du muligvis i en specialstyrke. Det kan også bare være, at du spiller Battlefield 6. (Foto: Silent Steel)

Vi blev fuldstændig overrumplede,” udtaler Harri Sjögren, direktør for Silent Steel. Og selv om virksomheden producerer udstyr til folk, der helst arbejder i det skjulte, er de stolte over den uventede opmærksomhed.

Det er sjældent, at en finsk producent som os bliver bemærket på dette niveau, og det er fantastisk, at vores produkter blev valgt til så massivt et globalt spil. Det er både uventet og en kæmpe kompliment.

For en nichevirksomhed som Silent Steel, hvor over 90 procent af produktionen eksporteres, kan den ufrivillige produktplacering vise sig at være en guldgrube. Med millioner af spillere, der dagligt monterer deres virtuelle lyddæmpere, er synligheden potentielt enorm. Om det er så er godt eller skidt, at der dermed bliver gjort reklame for udstyr til snigskytter, afhænger nok af øjnene, der ser det…

Vores produkter er kendt for præcisionsteknik og et distinkt design, men vi havde aldrig forestillet os, at de ville dukke op i et videospil,” siger Sjögren. “Det er den slags øjeblikke, der kan åbne døre, fra nye distributører til nye markeder.

Battlefield 6

(f. 1964): Journalist og tester. John har arbejdet for Lyd & Billede siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, højttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskæftiget sig med tech-journalistik siden 1982 (!) og har arbejdet for talrige magasiner i forskellige roller, bl.a. GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har desuden skrevet en lang række bøger og undervisningsprogrammer om IT.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

PlayStation lancerer egen gaming-skærm til PS5

Valve udfordrer PlayStation og Xbox med ny Steam Machine

Nu kan du streame dine PS5-spil direkte til PlayStation Portal

Virtuel krig, virkeligt grej

Populært hovedsæt får 40% længere spilletid

Gamimgmusen der aldrig dør

Gyseren fortsætter i bogform

Hi-fi-bøfferne kommer ind i kampen

Atari genopliver klassisk gaming

JBL lancerer en ny trio af Quantum-headset

Fede gaming-skærme på Gamescom

Asus satser stort på gaming-messen