TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
JULETILBUD - LB+ Total 50% rabat

4K-kameraet, som du kan tage på

Panasonics lille videokamera kan sættes fast på tøjet og optage video i ekstrem 4K-opløsning.

Af / 24/03/2014 - 14:11
4K-kameraet, som du kan tage på

4K-video har fire gange så høj opløsning som normal HD-video eller -transmission. Men kameraerne er store og tunge. Alternativet har været GoPros Black Edition, hvis man har villet optage video i 4K-opløsning, men den lave framerate på 15 billeder per sekund, giver meget hakkende billeder.

Panasonics HX-A500 understøtter 4K-video med 25 fps, som giver meget bedre billede, og som alle actionkameraer kan de tages med ud i virkeligheden – og ned under vandet.

Det tåler tre meters dybde i op til 30 minutter, og der findes en mængde tilbehør, som gør det muligt at fæstne kameraet på hvad som helst.

Da HX-A500 har en kompakt optik, som er forbundet til optageren via et kabel, er det lidt mere praktisk at have hængende på hovedet. I en bøjle, som vist på billedet herunder.

Wearable-Camcorder-HX-A500-Headset-

Annonce

Det gør det også lettere at indstille kameraet og se optagelsen, mens den er i gang, da man kan se på skærmen, selv om kameraet peger i bevægelsesretningen.

HX-A500 er selvfølgelig trådløst og kan overføre video til en tablet eller smartphone, hvis man kan redigere video med Panasonics Image App, og vise live via UStream eller dele videoen på nettet.

Fakta – HX-A500:

  • Todelt kamera og optager
  • 4K-25 fps optagelse
  • 1.5″ LCD-skærm 115k opløsning
  • Wi-Fi med NFC
  • Kameravægt 31g
  • IPX8 vandtæt 3m/30 min
  • Elektronisk billedstabilisator
  • Level Shot modus
  • Slow motion video: 1920×1080/50fps / 1280×720/100fps / 848×480/200fps
  • Loop-opptagelse
  • Live visning (UStream)
(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Nu med 50 GB indbygget lagerplads

Strippet for farver

Forklædt reportagekamera

Lander i din hånd

Skarpere billeder og hurtigere skudkadence

Nyt budgetkamera fra Fujifilm

Endelig har Leica gjort det

Bringer dig endnu tættere på

GoPro MAX2: 8K hele vejen rundt

Actionkamera mindre end en tændstikæske

Kompakt og let telezoom

Forbedret budgetdrone