TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Verdens hurtigste autofokus

Sony mener, at det nye a6000 med 24 megapixels og elektronisk søger, har verdens hurtigste autofokus.

Af / 18/02/2014 - 15:57
Verdens hurtigste autofokus

Sony a6000 erstatter de udgående NEX-6 og NEX-7, som er to af de bedste kompakte systemkameraer, vi har testet. Det tager også livet af NEX-serien, som herefter blot skal hedde alpha, som alle andre systemkameraer fra Sony.

Dette kamera ligner en blanding af de to udgående modeller, og er betydelig mindre end et spejlreflekskamera.

Det har indstillingshjul, Sonys nye multisokkel, som også bruges til separate flasher, indebygget blitz, vipbar touchskærm, stor elektronisk OLED-søger – og en ny 24 Mp billedsensor med Bionz X billedprocessor.

Sony_a6000_wSELP1650_tilt_up_silver-1200-6106

Men det interessante er Sonys påstand om verdens hurtigste autofokus. Kameraet har hybrid autofokus, som bruger både fase- og kontrastbaserede fokussensorer, hvilket skal give kvikkere autofokus end på noget  andet systemkamera.

Annonce

a6000 har 179 fasesensorer fordelt på 92 procent af billedefladen, som i kombination med kontrastsensorer skal sørge for, at du klarer at holde motivet i fokus, også når det bevæger sig. Skuddtakten på hele 11 billeder i sekundet skal give dig skarpe actionbilleder, så længe autofokusen kan følge med.

Kameraet har også Wi-Fi og NFC for simpel trådløs tilkobling til mobilen, og det kan udnytte Sonys stadigt voksende udvalg af kamera-apps, som man installerer i kameraet for at udvide funktionaliteten.

a6000 er til salg fra april i sort og gråt, til lige under 6.000 kr for kamerahuset alene eller ca. 7.3000 kr. 16-50 mm zoom. Skal det være ekstra skarpt, kan man for ca. 12.500 kr få kameraet sammen med den glimrende 16-70 mm Zeiss-zoom, som vi nylig testede.

Det lanceres også et dobbeltzoom-kit, med 16-50 mm og en 55-210 mm telezoom, til ca. 9.000 kr.

(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!
Annoncørindhold: Samsung 990 PRO SSD

Hvor meget kraft får du egentlig ud af en Samsung 990 PRO SSD?

Læs mere

Nye gaming-computere fra Lenovo og Alienware

Kunstig intelligens kan snart indstille Windows

Nye kompakte Surface-enheder

Et sidste farvel til Skype

Trumps told-krig får konsekvenser: Første tech-producent fjerner produkter fra det amerikanske marked

Chromebooks i stimer

Apple maksimerer Mac Studio

Apple opgraderer Macbook Air igen

Denne laptop har foldbar skærm på 18,1"

Danmarks billigste 5G-router

Velduftende mus fra Asus

Går processorudviklingen baglæns?