Det havde vi ikke set komme. Et instax-kamera fra Fujifilm, der kan tage både fotos og videoer – og selv printe billederne.
Nå, ikke helt af sig selv – du skal trykke på printknappen, men så får du også det valgte foto lige i hånden. Det har vi set før i et instax-kamera, men video er nyt.

instax mini Evo Cinema
Det ligner et videokamera, og dets ergonomi minder om Fujica-filmkameraerne fra fortiden. Mange af os er vokset op med disse. Som med smalfilm kan du ikke filme særlig længe. Instax mini Evo Cinema filmer korte 15-sekunders klip i lodret format, som kan kombineres til en længere video.
Det har en ret speciel funktion kaldet Eras Dial, som giver en filmeffekt, der ligner det, der var almindeligt i 1920’erne eller et valgt årti frem til 2020. Du skal bare dreje indstillingshjulet på siden til dit foretrukne årti, og så får du en filmeffekt, der ligner for eksempel 1940’ernes sort-hvide æstetik.

Du kan justere effekten i 10 trin fra mild til stærk med Degree Control-hjulet på forsiden af kameraet. Her findes også en såkaldt Frame Switch, som tilføjer en tidsmæssigt passende ramme til klippene, hvis det ønskes.
Der er også en vælger til Cine og Still her, hvor du kan skifte mellem filmklip og stillbilleder. Med instax mini Evo-app’en kan du forlænge klippene til 30 sekunder ved at tilføje flere klip.

Der er også en knap til zoom. Når du vil udskrive fotos, skal du blot vælge udskrivning med drejeknappen på siden. Inden du kommer så langt, kan du også bruge app’en til at vælge fotos og gemme dem med instax mini-rammer på din mobiltelefon.
Ud over at udskrive instax-fotos direkte fra kameraet kan du også vælge at udskrive en QR-kode, der kan scannes af din mobiltelefon og afspille et valgt videoklip i app’en på din mobil.

Kort oversigt over funktioner:
- Fjernstyret fotografering via app
- Integreret selfiespejl og selvudløser
- 1,54” LCD-skærm
- Udskrivningsknap
- USB-C- og microSD-port
- Integreret flash/kontinuerligt lys
- Video i 600 x 800 eller 1.080 x 1.440 (i 2020-tilstand)
Instax mini Evo Cinema vil være til salg fra 28. januar 2026 til en pris af 2.299 kroner.
Instax mini Link+
Hvis du bare vil udskrive fotos og ikke er så interesseret i video, har Fujifilm lanceret en dedikeret Instax-printer, instax mini Link+.
Den printer fra instax mini Link-app’en på din mobil og kan også printe et foto fra et billede i en videooptagelse. Du kan også vælge op til 10 fotos i app’en, som printes i en valgt rækkefølge uden at skulle trykke på knappen for hvert foto.
Det er også muligt at oprette en collage på et enkelt print, og med instax AiR Studio kan du også tilføje 3D-effekter.
instax mini Link+™ vil også være til salg fra 28. januar 2026 og kommer til at koste 1.199 kroner.

Læs videre med LB+
LB+ Total UGE
Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!
Tilbud - 4 uger 4 kr.
Fuld adgang til alt LB+ indhold
LB+ Total 12 måneder
Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder
- Adgang til mere end 7.800 produkttests!
- Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
- Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
- L&B TechCast – en podcast fra L&B
- Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
- Deaktivering af annoncer
- L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!



