Følg Lyd & Billede på Twitter Følg @gotschalk og Instagram
Vi er langt fra de eneste, der har kritiseret Sony for et svagt valg af optik til sine fremragende fuldformat-kameraer. Det har været næsten ynkeligt, at Sony har lanceret nye kameraer i a7-serien uden at følge det op med nye objektiver. Og det har især skortet på gode optikker med brugbare lysstyrke.
Den eneste undtagelse har været den fantastiske 55 mm f1.8.
Nu besvarer Sony kritikken med fire nye objektiver. Tre af dem udfylder huller i intervallet fra vidvinkel til makro, mens den fjerde er en 24-240 mm F3.5-6.3 FE med 10x zoom.
Superzoomen passer til Sonys A7-kameraer med full-frame sensorer (24 x 36 mm), og er både vejrtætnet med pakninger og udstyret med indbygget billedstabiliator.
Prisen ender på ca. 8.000 kroner, når objektivet er i butikkerne i slutningen af maj.
Den nye Zeiss Distagon T * 35 mm F1.4 FE Down vil sandsynligvis vil få entusiaster til at savle og tegnebogen til at skrumpe. Her har vi en meget lys 35 mm – moderat vidvinkel med all-round potentiale – som er bygget efter Zeiss-standard for optisk ydeevne, så den vil der være god grund til at se frem til.
Objektivet er udstyret med tre af Sonys AA (Advanced Aspherical) asfæriske linseelementer og Sonys Direct Drive SSM fokus motor, som er både hurtig og lydsvag.
Det bliver så heller ikke ligefrem gratis med en pris på ca. 13.000 kroner, når den er i butikkerne i slutningen af marts. Men det er på den anden side side samme niveau som Canons 35 mm fuldformat og billigere end Nikon 35 mm F1.4.
Der har også manglet et godt makroobjektiv til Sonys FE-system. Nu kommer FE 90 mm F2.8 Macro G OSS med billedstabilisering og 1: 1 macro med mindste fokuseringsafstand på 28 cm.

Objektivet har omskifter til valg af fokusområde, låseknap til autofokus og manuel fokus ved blot at skubbe fokusringen tilbage et hak. En anden nyttig funktion er muligheden for at dreje afstandsskalaen til en ønsket afstand, så fokuserer linsen der hver gang.
Makro linse vil koste ca. 9.000 i butikkerne fra slutningen af maj.
Samtidig kommer en kompakt FE 28 mm f2 vidvinkel til ca. 3.500 kroner. Den kan bruge de to nye vidvinkeladaptere – SEL075UWC og SEL057FEC fiskeøje, som ved montering på 28 mm’en giver brændvidder på 21 og 16 mm. De koster hhv. 2.100 og 2.700 kroner, og kan også bruges på Sony FE 16 mm F2.8.
Så bliver brændvidden 12 mm og fuld 180-graders billedvinkel med SEL057FEC påmonteret.
