TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

Nyhed

Festligt analogt feriekamera

Tag sjove billeder under vandet – med analog film.

Af / 02/05/2020 - 11:35
Festligt analogt feriekamera

Analogspecialisten Lomography har kastet sig over undervandskameraer og lavet deres egen analoge variant, med film selvfølgelig.

Analogue Aqua anvender 35 mm film, og her har Lomography et stort udvalg, som man kan udforske. Der findes bl.a. sort-hvid-film, Color Negative 400, som er en ISO 400 film med old-school analog karakter, og den nye LomoChrome Purple, som tilføjer en falmet violet tone til billederne.

g4
(Foto: Lomography)

Det simple kamera leveres med et vandtæt hus i plastic, der holder tæt ned til 10 meter, og en rulle hver af de nævnte LomoChrome Purple og Color Negative 400. Alt sammen i én pakke til ca. 300 kroner.

simple use camera cn400 underwater case how to video 1
(Foto: Lomography)

I modsætning til engangskameraer kan Analogue Aqua genbruges ved bare at indsætte ny film. En 31 mm vidvinkel med blænde f/9.0 og fast fokus (1 meter til uendelig) gør det meget let at bruge. Lukkertiden er låst til 1/120 sekund, men det har indbygget blitz til at lyse motivet op.

g3
(Foto: Lomography)

Kameraet bliver tilgængeligt i blå og pink i løbet af maj og vil se sådan ud i butikkerne:

Annonce
g5
(Foto: Lomography)
Lasse Svendsen
(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

TILBUD

Tilbud - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt indhold i 1 måned for 49 kr

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 6 måneder

49 kr / første mnd
108 kr / mnd
108 kr / mnd
Med et abonnement får du også:
  • Adgang til mere end 7.500 produkttests!
  • Store rabatter hos vores samarbejdspartnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med seneste nyheder/li>
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Deaktivering af annoncer

125x optisk zoom!

Det smarteste tilbehør vi har set

Se i mørket

Kan blive en storsælger

Fotoprinter i A3-format

Kompakt vidvinkel-zoom

Printer billeder i større format

Billig og sammenklappelig drone

Lille opdatering fra Panasonic

Kongeligt kærlighedsdrama fra det virkelige liv

Gæt hvad det her er

Billigt lydløft til dine videoer