TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
☀️SOMMERTILBUD☀️ LB+ Total 6 uger for bare 6 kroner!

Nyhed

DJI Mavic Pro med tre kameraer

Hasselblad-kameraer med 24 mm vidvinkel og zoom.

Af / 26/04/2023 - 15:33
DJI Mavic Pro med tre kameraer

De fleste droner har kun et kamera, typisk en vidvinkel. Hvis kameraet har zoom, er det normalt en digital zoom. Og som vi alle ved, er digital zoom ensbetydende med nedsat billedkvalitet.

DJI’s nyeste drone løser langt henad vejen problemet, selv om det også har (28x) digital zoom.

Her får man hele tre individuelle kameraer – det er den første drone af sin art med flere end to kameraer.

Mavic 3 Pro Camera
Foto: DJI

Hovedkameraet er et 24 mm f2.8 20 megapixel kamera med en CMOS-billedsensor i FourThirds-format – det samme, som Olympus og Panasonic bruger, mens de to teleobjektiver er en 70 mm og en 166 mm f3.4. De har også 3x og 7x zoom, og kameraerne bruger Hasselblads Natural Color Solution.

Teleobjektivet på 70 mm har en mindre 1/1.3-tommers CMOS-billedsensor på 48 Mp, mens teleobjektivet på 166 mm er udstyret med en 1/2-tommes CMOS-billedsensor med 12 Mp. Det er dette kamera, der understøtter 28x hybrid zoom, som inkluderer digital zoom.

Annonce
Mavic 3 Pro DJI Pro RC lifestyle 2
Foto: DJI

Mavic 3 Pro kan tage billeder i 12 bit RAW og video op til 5.1K / 50 p. Det understøtter både DCI- og UHD-format og optager også video i 4K op til 120 p, og man kan optage video i 10 bit D-Log M.

Der findes også en Cine-version af dronen med mere professionelle video-specifikationer. Den understøtter Apple ProRes 422 og 422 HQ samt 422 LT og har en integreret SSD på 1 TB til lagring.

Flere versioner

Mavic 3 Pro DJI RC lifestyle 3
Foto: DJI

Otte sensorer sørger for, at dronen ikke støder ind i noget, og flyvetiden er opgivet til 43 minutter.

Dronen har flere af DJi’s forskellige flytilstande, her er nogle eksempler:

FocusTrack: Hasselblad-kameraet og det mellemstore telekamera i Mavic 3 Pro understøtter FocusTrack, som inkluderer ActiveTrack 5.0, Spotlight og Point of Interest, som muliggør stabile sporingsbilleder i flere retninger.

MasterShots: Ved at aktivere MasterShots med et enkelt tryk vil dronen automatisk skyde, redigere, lægge lydspor og automatisk skabe filmiske optagelser.

QuickShots: Udfør forskellige kamerabevægelser som Dronie, Rocket, Circle og Helix.

Panorama: Sammensæt et 100 MP, tabsfrit panoramabillede med stor detaljerigdom og høj skarphed.

DJI Mavic 3 Pro Cine Premium Combo

Pris og levering

DJI Mavic 3 Pro fås i fire versioner, basismodellen leveres med RC-controlleren og koster 16.499 kroner, mens en Fly More Combo med meget tilbehør koster 21.999 kroner. Samme combo med den mere avancerede RC Pro-controller koster 27.499 kroner, mens Cine-versionen i Premium Combo-pakke lander på 35.999 kroner.

Mange penge, men langt under prisniveauet for DJI’s Inspire-droner.

Mavic 3 Pro with DJI RC

 

 

Læs også:

DJI Mavic 3 Fly More Combo

Flagskib med bedre kamera

DJI Mavic 3 er kameradronen for viderekomne med høje kvalitetskrav.

Læs hele testen
(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Pak fotoudstyret sikkert i sommer

Lille, let og opdateret

Kraftig opgradering af Fujifilms mest sexy kamera

Strømlinet professionel video

Måske den sjoveste fotonyhed i lang tid

Luftfoto med 100 megapixel

To nye fuldformatkameraer og en lysstærk zoom

Lysstærk telezoom til Sony fuldformat

Nyt design og bedre funktionalitet

Fujifilm om GFX100RF og kommende kameraer

Nikons billigste fuldformatkamera er endelig opdateret

Kompakt systemkamera til video