Den 19. november afslører Porsche sin første fuldt elektriske Cayenne, og bilen kommer med noget helt nyt: et trådløst opladningssystem, der gør både ladekabel og ladestationer overflødige. Det hedder Porsche Wireless Charging, og ifølge producenten er de de eneste, der tilbyder denne teknologi med så høj effekt.
“Porsche er i øjeblikket den eneste bilproducent i verden, der kan tilbyde trådløs opladning med et innovativt og grundigt testet 11-kilowatt-system,” siger Christian Holler, chef for opladningssystemer hos Porsche.

Nem installation i garagen
Systemet består af to dele: et gulvpanel, der lægges i garagen eller på parkeringspladsen, og en modtagerenhed, der monteres under bilen bag forakslen. Gulvpanelet er seks centimeter højt, 78 centimeter bredt og 117 centimeter langt.
Det særlige er, at alt det nødvendige udstyr er integreret i selve gulvpladen. Tidligere løsninger krævede separate komponenter såsom en ladeboks, men her er pladen tilsluttet direkte til lysnettet.
Før den første opladning skal gulvpladen og bilen “lære hinanden at kende” gennem en engangs-parring, svarende til når du forbinder din telefon til bilens infotainmentsystem. Dette skaber en adgangskode, der forhindrer strømtyveri.

Grønt lys når du parkerer
Bortset fra at opladningssystemet kræver, at bilen køres ind med fronten og ikke bagenden (det er altid sikrest at bakke, når man parkerer!), virker selve opladningen gennemtænkt. Skærmen i bilen viser en grøn prik, der markerer modtageren, mens en grøn cirkel viser gulvpladen. Når prikken er inden for cirklen, er bilen korrekt placeret. Systemet kan tolerere op til ti centimeters fejlplacering uden at det påvirker ydeevnen.
Når parkeringsbremsen aktiveres, starter opladningen automatisk. Med 11 kilowatt effekt og 90 procent effektivitet svarer opladningstiden til den der er standard for en opladningsboks med kabel. Afstanden mellem gulvpladen og modtageren er mellem 12 og 18 centimeter.
Opladningssystemet kræver, at bilen køres ind med fronten og ikke bagenden.
Omfattende sikkerhed
Porsche har indbygget flere sikkerhedssystemer. Modtagerenheden er støbt ind i en skærmplade, som forhindrer magnetfeltet i at trænge op til bilens komponenter. Gulvpanelet registrerer fremmede metalgenstande, mens et bevægelsessensorsystem beskytter kæledyr eller personer, der måtte befinde sig under bilen. Begge systemer advarer føreren eller stopper opladningen med det samme.
Teknologien er baseret på induktion, som man kender fra blandt andet induktionskomfurer og trådløs opladning af mobiltelefoner. Men at skalere dette op til brug i biler var ikke bare et spørgsmål om at gøre systemet større. Porsche måtte udvikle sin egen løsning.
Vekselstrømmen fra lysnettet omdannes først til jævnstrøm i gulvpanelet, inden den omdannes til vekselstrøm ved hele 85 kilohertz – dvs. 85.000 hertz sammenlignet med de sædvanlige 50 hertz der bruges i elnettet. Dette sikrer stabil energioverførsel, selv med en fejlindstilling på ti centimeter.

Autonom parkering i fremtiden?
Porsche Wireless Charging vil være tilgængelig som ekstraudstyr til den nye Cayenne Electric. Producenten arbejder også på at kombinere automatisk parkering med trådløs opladning. Dette vil gøre det muligt at parkere bilen foran garagen, gå væk fra den og trykke på en knap. Bilen vil så parkere sig selv, aktivere opladningen og være klar til den næste tur – fuldt opladet.
Dette er alt, hvad vi ved om sagen. Om Cayenne Electric kan opdateres via software til at styre sig selv hen til opladningspladen, eller om dette kun vil være tilgængeligt i den næste generation, ved vi ikke på nuværende tidspunkt.
Den elektriske Cayenne bliver afsløret den 19. november og kan følges live på Porsche Newsroom samt på YouTube og LinkedIn.




