TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Nyhed

Jaguar afslører Type 00 der slet ikke ligner Jaguar

Den ærværdige bilproducent tager nye dristige skridt, men risikerer at miste sine loyale kunder.

Af / 04/12/2024 - 15:35
Jaguar afslører Type 00 der slet ikke ligner Jaguar

I sidste måned afslørede Jaguar en helt ny brandidentitet inspireret af sit gamle slogan Copy Nothing. Dette som en del af at revitalisere brandet med overgangen til fuldt elektrisk drift. Og ganske rigtigt har de fundet en ny stil, der er så udfordrende, at det har ført til en strøm af forargede stemmer på de sociale medier.

Design Vision Int SH014
Jaguar Type 00. (Rendering: Jaguar)

Nu går de skridtet videre og viser designkoncepter for den nye Jaguar Type 00 (zero zero). Og den fortsætter designsproget fra den kontroversielle reklamefilm, som er det modsatte af den klassiske konservative form, vi er vant til. Ifølge Jaguar hviler den nye kreative filosofi på tre søjler: Sprudlende, modernistisk og overbevisende.

Design Vision INT Blue SH015
Jaguar Type 00. (Rendering: Jaguar)

Der er kun få konkrete detaljer om bilen ud over beskrivelser af, hvad vi allerede kan se på billederne. Det er et glat karrosseri i stærke farver, et panoramatag, sommerfugledøre og en bagende uden glas. Interiøret er futuristisk med svævende sæder, messingbeklædning og to svævende instrumentbrætter. Alt er skåret ned, og ting, der ikke behøver at blive set, er skjult for at komme frem, når der er brug for det. De arbejder også med belysning, lydlandskaber og endda dufte.

Jaguars magi ligger mig meget på sinde – et originalt britisk luksusmærke, som er uovertruffent i sin arv, kunstfærdighed og følelsesmæssige appel. Det er den Jaguar, vi genskaber, og vi vil fremkalde den samme følelse af ærefrygt, som omgav ikoniske modeller som E-type. Vores rejse er allerede begyndt, styret af vores oprindelige filosofi om “Copy Nothing” – og resultaterne bliver spektakulære,” siger Adrian Mardell, Chief Executive Officer hos JLR.

Der er dog få, der er enige i denne beskrivelse. Lanceringen er blevet mødt med mere hån end anerkendelse. I et svar på brandvideoen skrev Elon Musk hånligt “sælger i biler?”. Designere og branding-eksperter bruger ord som “underlig” og “ubehagelig”. De siger, at Jaguar smider hele sin identitet væk og undrer sig over, hvem virksomheden egentlig henvender sig til, fordi deres konservative, pengestærke kunder ikke vil føle sig hjemme i et lyserødt rumskib.

Annonce

Design Vision Int SH042
Jaguar Type 00. (Rendering: Jaguar)

Læs også:

Mercedes-AMG EQE 43 4Matic SUV

Skarp - men skuffende rækkevidde

En Mercedes med AMG-logo lover en ekstraordinær køreoplevelse. Til en vis pris.

Læs hele testen
(f. 1969): Journalist og nyhedsredaktør. Jonas har arbejdet for Lyd & Billede siden 2007 og skriver om det meste, der kan kaldes bærbart, dvs. smartphones, trådløse højttalere og hovedtelefoner. Indimellem trænger hans tests sig ind på kollegernes områder – multirumslyd, hjemmebiograf og foto. Jonas startede sin karriere som tech-journalist på IDG og har skrevet for PC för Alla, Internetworld og det, der senere blev til M3.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

BYD øger sin batterigaranti betydeligt

Denne her rækker langt

Google opgraderer Android Auto med Gemini

Den elektriske Porsche Cayenne har 1.156 hk

Over 3.500 nye lynladere på vej

Porsche dropper ladekablet

Tesla arbejder på CarPlay

Ford får grønt lys for selvkørsel i Danmark

Kia udfordrer VW ID.Buzz

Honda lancerer elektrisk motorcykel i Europa

Elektrisk mikrobil fra Renault

Google-navigation får live-kamera