TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Nyhed

Hyundai Ioniq 3: Den kompakte elbil nærmer sig

Hyundais kompakte elbil Ioniq 3 placerer sig lige over Inster med lang rækkevidde og avanceret software. Og nu er den angiveligt blevet spottet under en test.

Hyundai Ioniq 3: Den kompakte elbil nærmer sig

Endelig får vi et glimt af, hvad der ser ud til at være den kommende Hyundai Ioniq 3 under test i virkelig trafik. Den kompakte elbil nærmer sig i så fald produktion.

Det, der ser ud til at være en helt retvinklet bagende i spionvideoen fra CarSpy, er sandsynligvis en afdækning af Hyundais nyskabende “Aero Hatch”-design. I videoen hævdes det, at den nye bil er en Ioniq 2, men det er altså sandsynligvis en Ioniq 3.

Udfylder et hul

Hyundai har tidligere udtalt, at Ioniq 3 vil have den nyeste teknologi om bord, og den vil have et klart slægtskab med Ioniq 5 og 6. Men med et par ekstra tricks. Størrelsesmæssigt kommer den til at ligge midt imellem den kompakte bybil Inster og den mere rummelige kompakte SUV Kona Electric.

Ioniq 3 følger Hyundais strategi om at udvikle Ioniq-navnet fra en enkelt model til en serie af fuldelektriske køretøjer, der slutter sig til Ioniq 5, 6 og den gigantiske Ioniq 9.

Hyundai Concept Three
oniq 3 er baseret på Concept Three, og det ser ud til, at bilen får det “Aero Hatch”-design, der ses på skitsen. (Illustration: Hyundai)

Lang rækkevidde

Der er ikke meget at klage over i forbindelse med rækkevidden for Ioniq 3. Du kan vælge mellem batteripakker på 58,3 kWt og 81,4 kWt, og med det største batteri skulle WLTP-rækkevidden nå op på hele 587 kilometer. Det er langt mere end konkurrenter som Renault 5 E-Tech (411 km) og Citroën ë-C3 (320 km).

Annonce

For at holde prisen nede vil Ioniq 3 have et 400-volts elektrisk system, ikke det dyrere 800-volts system fra Ioniq 5, 6 og 9. Ikke desto mindre skulle bilen kunne hurtigoplades fra 10 til 80 procent på omkring 30 minutter.

Læs også TEST: Hyundai Ioniq 5 Ioniq 5 er en bil, mange har ventet på. Og den skuffer ikke.

Med forhjulstræk og en acceleration fra 0-100 km/t på mindre end 8 sekunder leverer den nok kraft til hverdagsbrug. Ydelsen er, som man kan forvente i denne klasse, og det er ærlig talt ikke hovedfokus her. Hvis du vil gå amok i en lille bil, skal du ikke lede længere end til Smart #1 Brabus. Den klarer den samme sprint på lynhurtige 3,9 sekunder.

Hyundai-new-Pleos-OS
Pleos styresystemet med Gleo AI gør Ioniq 3 til en avanceret, højteknologisk elbil. (Foto: Hyundai)

Kunstig intelligens og CarPlay Ultra

Teknologi er Ioniq 3’s vigtigste våben i kampen om kunderne. Det omfatter Hyundais nye Pleos-operativsystem, der bygger på Android Automotive. Her får du stemmestyring med kunstig intelligens med Gleo AI, og bilen understøtter Over-The-Air-opdateringer, der kan forbedre bilen længe efter købet. I modsætning til flere konkurrenter vil Hyundai også have fuld understøttelse af Apple CarPlay Ultra.

Læs også TEST: Hyundai IONIQ 6 Ultimate Long Range RWD Den længe ventede Ioniq 6 imponerer på mange måder. Men vi har et par spørgsmål.

(Video herover: CarSpyMedia)

Bygges i Europa

For at holde prisen konkurrencedygtig vil Ioniq 3 blive produceret i Tyrkiet til det europæiske marked, hvilket reducerer både fragtomkostninger og told.

Priserne er endnu ikke offentliggjort, men rygterne siger, at Ioniq 3 kommer til at ligge på niveau med Kona Electric, som starter ved ca. 239.000 kroner. Det placerer den over budgetmodeller som Citroën ë-C3 (fra 159.990 kroner), men med betydeligt bedre rækkevidde og teknologi.

Hyundai Ioniq 3 kommer i produktion i begyndelsen af 2026, og salget starter senere på året. De danske priser vil blive annonceret tættere på lanceringen.

Mere info: hyundai.com

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft et fuldtidsjob, før han kom til Lyd & Billede. Her har han til gengæld været næsten halvdelen af sit liv, siden han i 2001 sendte en jobansøgning til den forkerte adresse (han ville egentlig søge job i et lydstudie af samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsagelig inden for hi-fi, hovedtelefoner og hjemmebiograf, men det sker, at han brillerer på andre områder.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Satellitdata slår fast: Elbiler giver renere byluft

Tesla og Audi kører markant længere om vinteren end BYD

Volvo EX60: Det koster den

Kinesisk Tesla Roadster-udfordrer på vej til Europa

Lucid Earth: Samme rækkevidde som Tesla Model Y – med halvt så stort batteri

Mercedes GLB: 320 kW opladning og separat passagerskærm

Volvo EX60: Kører langt – og kan redde dit liv

"Vi har også en bil..."

Officielt: Spil PS5-spil i din bil

Fremtidens jobmarked: Tjener for taxirobotten

Astra Electric bliver en mobil strømkilde

Citroën ELO: Løsninger, der burde være standard