JLab lancerede tre spændende nye produkter på IFA-messen i Berlin, hvoraf det mest interessante utvivlsomt er JBuds Open. Nej, det er ikke ørepropper på trods af navnet. Det er helt åbne, trådløse hovedtelefoner, som ikke isolerer dig fra omverdenen.
Åbne hovedtelefoner har længe været populære blandt lydentusiaster, men i form af kablede modeller fra mærker som Sennheiser, Beyerdynamic og HiFiMAN, for at nævne nogle få. Med JLab JBuds Open finder denne teknologi vej til trådløse hovedtelefoner til en meget overkommelig pris.

“Der er et stort boom lige nu for åbne lydoplevelser. Folk kan godt lide den naturlige følelse af at have deres egen musik, men samtidig kunne høre, hvad der foregår omkring dem. Uanset om det er en samtale eller bare omgivelserne. Det er en behagelig, naturlig oplevelse,” sagde Terra Teat, marketingchef hos JLab, i en samtale med undertegnede på IFA-messen.
Koaksialt design, der ikke lækker lyd
JBuds Open har et koaksialt design med to drivere – en 35 mm og en mindre 12 mm – der sender lyden direkte til øret i stedet for at sprede den i forskellige retninger, som traditionelle åbne hovedtelefoner gør.
“Når du tager dem på, tror du, at alle omkring dig hører det samme som dig. Men det gør de ikke. Lyden er meget retningsbestemt sammenlignet med almindelige åbne hovedtelefoner,” forklarer Teat.

JBuds Open har et aftageligt gitter
En interessant detalje er det aftagelige gitter på ørekoppen. Det giver brugeren to forskellige looks: Med gitteret ser hovedtelefonerne mere traditionelle ud, mens de uden gitteret har et mere teknisk look.
“Internt var der en gruppe, der elskede det åbne look, fordi det er meget teknisk og cool. Men hvis du vil have et mere traditionelt look, så folk ikke spørger, hvad i alverden du har på ørerne, kan du beholde gitteret på,” siger Teat.
Som forventet har JBuds Open ikke støjreduktion – selv hvis der var nogen mening med det, ville det sandsynligvis være teknisk umuligt i et åbent design. Med andre ord er det ikke hovedtelefoner til flyrejser, men de er perfekte til hjemmekontoret eller et lukket kontor, hvor du gerne vil lytte til musik og samtidig være tilgængelig for dine kolleger.

Du kan også bruge kabel
Hovedtelefonerne har også et par nyttige funktioner: De kan bruges både trådløst og med kabel via USB-C, og de har en indbygget mikrofon til telefonopkald. Kontrolknapperne er placeret på ørekoppen.
JLab lover også god lydkvalitet med en teknologi, de kalder LabFocus, som er designet til at minimere lydlækage og samtidig maksimere lydkvaliteten. En separat LabBoost-funktion skal øge basresponsen i alle EQ-indstillinger. Batterilevetiden er opgivet til over 18 timer.

Udskiftelige batterier forud for EU-krav
JLab benyttede også lejligheden til at annoncere sit engagement i udskiftelige batterier i fremtidige produkter. Fra næste år vil flere produkter blive leveret med batterier, der let kan udskiftes af brugeren.
“EU har et krav om dette fra 2027, men vi er foran kurven og vil lancere disse produkter allerede næste år,” siger Teat.
Det skal være enkelt: Når det gælder hovedtelefoner, fjerner man øredækslet, løsner fire skruer og skifter batteriet. For ørepropper er det mere udfordrende på grund af deres mindre størrelse, men JLab arbejder på en løsning, der indebærer at dreje en del af øreproppen af for at få adgang til batteriet.

Epic Pods: Premium ørepropper til budgetpris
JLab lancerede også Epic Pods – virksomhedens første ørepropper med adaptiv støjreduktion. Med to drivere – en 10 mm dynamisk plus en balanceret armaturdriver fra Knowles – bliver vi lovet førsteklasses lyd.
– Lyden er utrolig. Vi har to drivere – en afbalanceret armaturdriver fra Knowles, som er fantastisk til diskant og mellemtone, og en dynamisk driver til bas”, forklarer Teat.
Med 40 timers samlet spilletid og trådløs opladning har de alle de funktioner, du forventer af førsteklasses ørepropper, men til en meget lavere pris end konkurrenterne.
Hvorfor koster premium-mærker flere tusinde kroner, når man kan producere disse til under 1.000 kroner?
“Kort sagt, de tager mere for det og har højere marginer. De betaler store summer for at opbygge deres brand. Vi innoverer til en utrolig pris og giver besparelserne videre til vores kunder,” svarer Teat.
Det var store ord fra JLabs, som får noget at leve op til. Men jeg ser virkelig frem til at teste dem.

Priser og tilgængelighed
Både JBuds Open og Epic Pods er prissat til omkring 100 dollars, hvilket vi gætter på vil betyde en pris på under 1.000 kroner, når de kommer i butikkerne i oktober/november.



