TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
PÅSKE-TILBUD 6 uger for 6 kroner

Nyhed

Nothing Headphone (1) er over-ear ANC-hovedtelefoner

Nothing vil være med i konkurrencen om støjreducerende hovedtelefoner i premiumklassen.

Nothing Headphone (1) er over-ear ANC-hovedtelefoner

Det engelske teknologifirma Nothing kender vi mest for deres telefoner, som testerne ovre på L&B Home har været rigtig begejstrede for – og firmaet har lanceret en ny model i dag, skulle vi hilse og sige. Men på lanceringseventet i London i dag havde Nothing noget mere (hvis der kan være mere af ingenting?) i ærmet.

IMG 7234
CEO og medstifter af Nothing, Carl Pei, præsenterede hovedtelefonerne på scenen i London. (Foto: Peter Gotschalk)

Firmaet har nemlig også præsenteret sin første fuldvoksne hovedtelefon, der i vanlig stil har fået navnet Nothing Headphone (1).

Der er tale om en trådløs over-ear-hovedtelefon med støjreduktion (ANC) i premiumklassen. Dem er der mange af, men ingen af dem ligner Nothing.

IMG 7260
Ørekopperne er firkantede! (Foto: Peter Gotschalk)

I en verden, hvor alle hovedtelefoner er enten ovale eller runde, har Nothing valgt firkantede ørekopper. Og da Nothing elsker at lade os kigge ind i elektronikken, er en del af ørekopperne transparente. Den firkantede del af ørekopperne er i aluminium, mens den transparente, ovale del er i plastic.

IMG 7258
I vanlig Nothing-stil er en del af hovedtelefonen gennemsigtig. (Foto: Peter Gotschalk)

Betjeningen består af to trykknapper og en vippeknap. Knappernes funktion kan programmeres i Nothing X-ap’en, men som udgangspunkt bruges den ene trykknap til at åbne for åbne Google Gemini, mens den anden slår støjreduktion til og fra og stater eller stopper afspilning. De øvrige navigationsfunktioner styres på vippeknappen.

Annonce
Læs også TEST: Nothing Ear (1) Sjældent har et par små trådløse hørepropper været så meget i rampelyset som Nothing Ear (1).

Man kan spørge sig selv, hvad et teknologifirma, der primært laver mobiltelefoner, ved om lyd? Det nærliggende svar ville være “Nothing,” og derfor har man allieret sig med et selskab, der har seks årtiers specialeerfaring i Hi-Fi, nemlig KEF. KEF har designet lyden i hovedtelefonerne, men dog ikke leveret selve elektronikken og driverne.

IMG 7237
(Foto: Peter Gotschalk)

Som man vil forvente af en premium-hovedtelefon i dag, har Nothing Headphone (1) rumlig lyd. Head-tracking er til gengæld ikke hverdagskost.

Tilgængelighed og pris

Nothing Headphone (1) kan bestilles fra fredag d. 4. juli, og den er i butikkerne fra 15. juli. Prisen er 2.399 kroner.

Vi har fået tilsendt et testeksemplar inden lanceringen og vender tilbage med en test om få dage.

Lyd & Billede præciserer, at rejseomkostningerne til denne reportage blev betalt af producenten.
(f. 1964): Journalist og tester. John har arbejdet for Lyd & Billede siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, højttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskæftiget sig med tech-journalistik siden 1982 (!) og har arbejdet for talrige magasiner i forskellige roller, bl.a. GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har desuden skrevet en lang række bøger og undervisningsprogrammer om IT.

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Nothing Headphone (a): Storebrors tvilling til en lavere pris

Grado i valnød med varmere lyd

Kablede ørepropper fra Final til omkring 700 kroner

Sonys bedste hovedtelefoner i en ny farve

Derfor er kablede ørepropper blevet cool igen

Sonys bedste bliver endnu bedre

TV-hovedtelefoner med Auracast fra Sennheiser

Sennheiser går mod strømmen - og vælger kabel

Audeze LCD-5s lover lidt lettere luksuslyd

Meze i træ og titanium

Sonys altid-aktive ørepropper

Åben hovedtelefon fra folkene bag AKG