TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
PÅSKE-TILBUD 6 uger for 6 kroner

Nyhed

Google siges at have gang i en highend Pixel-laptop

Lækkede mails afslører, at Google har planer om at vende tilbage til laptop-markedet.

Af / 20/11/2024 - 14:31
Google siges at have gang i en highend Pixel-laptop

Det vil ikke være første gang, Google lancerer en bærbar computer. Allerede i 2013 kom Chromebook Pixel, en meget kostbar laptop, som blev fulgt op to år senere. I 2017 kom den mere afdæmpede Pixelbook og senere dens efterfølger, Pixelbook Go. Men så mistede virksomheden interessen og har siden ladet andre producenter om at lave Chromebooks. Nu afsløres det imidlertid, at et Google-team arbejder på en ny computer.

Læs også Nyhed: Nye Chromebooks leveres med Gemini AI Basismodellerne får chat-funktionen, og Plus-modellerne får avancerede AI-funktioner.

Overraskende nok lader det ikke til at være en billig Chromebook heller, faktisk sammenlignes den internt med Macbook Pro, Dell XPS, Microsoft Surface Laptop og Samsung Galaxy Chromebook. Projektnavnet for computeren er Snowy, og målgruppen siges at være premium-markedet.

Læs også Gruppetest: 3 chromebooks Chromebooks som studie-pc? Tre producenter giver deres bedste bud på en Chromebook til SU-budgettet.

Mange medier gætter forsigtigt på, at computeren vil køre Googles eget ChromeOS, men ikke alle er enige. Android Authority mener, at det er mere sandsynligt, at den kommer til at køre Android. Google overvejer tilsyneladende en softwareplatform for at undgå at skulle sprede sine udviklerressourcer. Med Qualcomms nyeste generation Snapdragon-processorer er der helt sikkert hestekræfter nok til at få computerydelse.

Kilde: Android Headlines

Annonce
(f. 1969): Journalist og nyhedsredaktør. Jonas har arbejdet for Lyd & Billede siden 2007 og skriver om det meste, der kan kaldes bærbart, dvs. smartphones, trådløse højttalere og hovedtelefoner. Indimellem trænger hans tests sig ind på kollegernes områder – multirumslyd, hjemmebiograf og foto. Jonas startede sin karriere som tech-journalist på IDG og har skrevet for PC för Alla, Internetworld og det, der senere blev til M3.

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

USA forbyder alle nye udenlandske routere: Skal du smide din kinesiske router ud?

Toughbook 56 klarer de hårde opgaver

Apple-revolution: MacBook Neo kan repareres!

Din nye PC bliver dårligere end den gamle

Slut med jetmotoren: Nye Acer-bærbare satser på stilhed, batteri og smartere videomøder

Fra uventet budgetbærbar til professionel luksus

Apple udvider MacBook-familien med en ny Chromebook-konkurrent

Din Mac er muligvis ikke kompatibel med Studio Display

Nu får alle modeller dobbelt lagerplads og Wi-Fi 7 som standard

Slut med at gætte: Google Lens er flyttet ind i browseren

Snart holder dine gamle Mac-apps op med at virke

Køb den rigtige laptop: Guide til dit næste computerkøb