TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

Hovedtelefoner fra Onkyo

Med to modeller til at begynde med tager Onkyo skridtet ind i det voksende hovedtelefonmarked. Senere kommer også ørepropper.

Af / 11/01/2013 - 14:59
Hovedtelefoner fra Onkyo

Det er alle, som bruger smartphones, som Onkyo frier til med sine to hovedtelefoner i ES-serien, som er tilpasset bærbart brug. De har aftagelige kabler og bruger titanbelagte elementer i øreklokkerne for bedre dynamik.

De to første modeller er ESHF300 og ES-FC300. Den første er udstyret med et tykt kobberkabel, mens den anden leveres med en tyndere ledning og findes i tre farvekombinationer. Sort med rødt kabel, hvid med hvidt kabel og lilla med lilla kabel.onkyo headphones audiophile es hf300 fc300 0 480x320Onkyo har også to ørepropper på trapperne. IE-HF300 og IE-FC300 i aluminium, som skal lanceres noget senere. Sidstnævnte vil blive tilgængelig i rød eller hvid og lilla, og Onkyo har også en equalizer-app under udvikling, som skal gøre det muligt at justere smartphones og tablets.

Priser og tilgængelighed er ikke kendt.

Annonce
(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Flagskibsmodel fra B&W i racing-design

Dyr, dejlig – og fjerlet: Nyt flagskib fra Audio-Technica

Luksuriøse hovedtelefoner fra Loewe

Studiehovedtelefoner der passer i tasken

Endnu et par signatur-hovedtelefoner fra Grado

Verdens mindste ørepropper fra Supra

Skift puder for at ændre stil

AI-propper til musik og møder

Billig model fra HiFiMAN

Bang & Olufsens nye ørepropper sætter prisrekord

Smartere ørepropper fra Huawei

Nothing Ear (3) med hemmelig superkraft