TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
PÅSKE-TILBUD 6 uger for 6 kroner

I er lige gode om det!

Mens vi venter på afgørelsen i den store retssag i Californien mellem Apple og Samsung, kan vi tænke over en dom, der lige er faldet ved en lignende retssag i den sydkoreanske hovedstad, Seoul.

Af / 24/08/2012 - 10:50
I er lige gode om det!

En koreansk dommer har netop slået fast, at Apple har krænket to af Samsungs teknologiske patenter. Samtidig siger afgørelsen, at også Samsung har krænket et af Apples patenter.

De krænkede Samsung-patenter har med netværksteknologi at gøre, mens det krænkede Apple-patent vedrører den såkaldte ”bounce-back”-funktion, som er den design-finesse på iOS-enheder, der får skærmbilledet til at hoppe tilbage med en fjeder-agtig effekt, når du når til enden af en række af for eksempel billeder, mens du ”swiper” med fingeren.

De to firmaer blev dømt til at betale erstatning til hinanden, selvom summerne måtte være til at overskue for de to elektronikgiganter. Apple skal således betale 17.650 dollars til Samsung, mens Samsung skal betale Apple 22.000 dollars for krænkede patenter.

Det er straks værre, at retten i Seoul har forbudt både Samsung og Apple fremover at sælge de produkter, som krænker de omtalte patenter. Det vil sige, at følgende produkter ikke længere må sælges i Sydkorea:

Apple iPhone 4
Apple iPad 2
Samsung Galaxy S II
Samsung Galaxy Nexus
Samsung Galaxy Tab
Samsung Galaxy Tab 10.1

Annonce

Kilder: Engadget, Gizmodo

(f. 1973): Chefredaktør for L&B Home. Peter har arbejdet for Lyd & Billede siden 2012. Han har været aktiv som tech-journalist for talrige medier siden 1998, bl.a. som chefredaktør for gadget-magasinet GEAR og som journalist for magasinerne PC World og Privat Computer. Peter skriver om smartphones og andre bærbare enheder samt om teknologisk innovation, herunder 5G, elektronisk mobilitet og smarte hjem.

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Hænderne fulde? Nu kan du bare tale med Google

Nye OnePlus-mobiler kommer næppe til Danmark

Samsungs nye prisvenlige AI-mobiler

Endelig bliver det nemt at dele mellem iPhone og Galaxy

Samsung stopper produktion af Galaxy Z TriFold

Endelig! Chrome til Android bliver lidt mere voksen

iPhone 18 får også Liquid Glass, men Apple lover mere kontrol

Sådan beskytter du din mobiltelefon mod amerikanske tech-giganter

Slut med de flade kort i Google Maps

Sådan kommer OnePlus 15T til at se ud

Er din iPhone sikker? Sådan undgår du det lækkede supervåben

Her er Nothing's nye (4a) serie