Den tid er forbi, hvor videoprojektorer skulle placeres bagerst i lokalet, hvorefter alle måtte dukke sig for ikke at komme i “skudlinjen” for lysstrålen.
Alligvel måtte jeg tjekke tallene i pressemeddelelsen fra Panasonic to gange for at være sikker. Men den er god nok: Laser- LCD-projektoren PT-CMZ50 kan angiveligt projicere et 80 tommer stort billede op på en væg fra bare én centimeters afstand! Og så kan den i øvrigt gøre det med en lysstyrke på 5.200 lumen, hvilket gør egnet til klasse- og mødelokaler, hvor lyset i lokalet ikke dæmpes, mens der projiceres.

Projektoren er beregnet til professionel brug, men med WUXGA-opløsning i 21:9-format (1920 x 1200 pixels) kan den nok klare en film efter fyraften. Den understøtter også indgangsignaler i 4K ultrabredformat (3240 x 1080). Men billedet vises selvfølgelig stadig i lavere fysisk opløsning.
Hvad sådan en projektor koster, er ikke oplyst endnu, men vi tænker, at det ikke bliver helt billigt. Panasonic PT-CMZ50 kan købes fra andet kvartal.
Læs videre med LB+
LB+ Total UGE
Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!
Tilbud - 4 uger 4 kr.
Fuld adgang til alt LB+ indhold
LB+ Total 12 måneder
Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder
- Adgang til mere end 7.800 produkttests!
- Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
- Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
- L&B TechCast – en podcast fra L&B
- Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
- Deaktivering af annoncer
- L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!



