TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Ny reference netværksafspiller fra Chord

Chord Electronics lancerer netværksafspilleren DSX1000. En dyr djævel, som har sit at leve op til.

Ny reference netværksafspiller fra Chord

Nu, hvor ingen længere køber cd´er, er det kun ret og rimeligt, at vi får ordentlige produkter til at streame vores digitale musiksamling. Og få gør det vel så godt som Chord i denne disciplin, nemlig med netværksafspilleren DSX1000, som placerer sig i High-end klassen med stort H.

Prisen på DSX1000 starter nemlig på 7.500 engelske pund, som oversat til danske kroner bliver 75.000 eller endda endnu mere, når fragt skal lægges på.

Digital præcision
Den nye netværksafspiller har samme digitale opbygning som flagskibskonverteren QBD76 HDSD og cd-afspilleren Red Reference MkII. Streamingsslusen er direkte koblet til DAC-sensoren og alt af indkommende data re-clockes for at fjerne jitter. Sagt mindre teknisk er afspilleren lavet for at lave det absolut bedste ud af den digitale musiksamling, således at alle nuller og ettaller i det digitale signal ikke bare overføres komplet, men også til rette tid. Og med absolut lavest mulig forvrængning i oversættelsen til analog strøm.

Analog volumenkontrol
En fiffig detalje er, at DSX1000 har analog volumenkontrol, den samme som sidder i high-end forstærkeren CPA8000, som gør, at afspilleren kan kobles direkte i en effektforstærker eller et par aktive højttalere og dermed give et langt blæs i hele forforstærkeren.

Ønsker du alligevel at benytte dig af din egen forforstærker, eller vil tilslutte DSX1000 til en integreret forstærker, kan også udgange med fast lydniveau benyttes. Afspillerne har både balanceret XLR og ubalanceret RCA udgange, således at den kan bruges med alle mulige forstærkere.

Annonce
Chord 07 12 08552 480x320
Chord DSX1000 er også tilgængelig i sort nikkeludførelse.

Formater
Af musikformater støtter afspilleren MP3, WMA, WMA, WAV, AAC, Ogg Vorbis, Apple Lossless og tabsfrit FLAC-format op til 24-bit/192 kHz. De fleste formater altså.

Styr afspilleren via medfølgende fjernbetjening og se information om musikken i afspillerens display. Eller brug en af de mange fjernbetjeningsapps til smartphone elle tablet som findes. Produktet er nemlig såkaldt UPnP-kompatibelt (Universal Plug´n´Play). Vi kan blandt andet anbefale Linns app Kinsky.

Chord lover desuden at komme med en egen specialversion af app´en Songbook, som snart bliver tilgængelig for bærbare Apple-produkter, mens en Android-version er planlagt senere. Intet ord om Windows.

Pris
DSX1000 koster som nævnt 7.500 engelske pund i standard udførelse, eller nikkelbelagt for 330 pund ekstra. Vi regner med, at du kan gange dette med 10-12 for at finde dansk pris, når produktet eventuelt bliver tilgængeligt i Danmark.

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft et fuldtidsjob, før han kom til Lyd & Billede. Her har han til gengæld været næsten halvdelen af sit liv, siden han i 2001 sendte en jobansøgning til den forkerte adresse (han ville egentlig søge job i et lydstudie af samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsagelig inden for hi-fi, hovedtelefoner og hjemmebiograf, men det sker, at han brillerer på andre områder.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Stereoanlæg som alternativ til soundbar?

Ny norsk high-end

Mesterklasse fra NAD med næste generations forstærkere

Ny serie med high-end forstærkere

Lenco i klassisk stil

Ny integreret retro fra Quad

Lyngdorf først i verden med ny tabsfri streaming

Audio-Technica gør det igen

Endelig sker der noget hos Burmester igen

Cayin udvider Jazz-serien

Kassettenostalgi på steroider

FiiO lancerer prisvenlig musikstreamer og højttalere