Mens vi venter på, at Photoshop går fra beta til fuld version til Apples M1-processorer, annoncerer Adobe, at de er klar med en M1-version af Lightroom, og den kan downloades nu.
Det betyder, at de, der har købt eller har tænkt sig at købe en Mac med den nye ARM-baserede M1-processor, får meget bedre ydelse, når de kører en native version af Lightroom på Mac’en.
Det skal også bemærkes, at Adobe samtidig lancerer Lightroom til Windows-PC’er med ARM-processorer som f.eks. Snapdragon.
Lightroom understøtter også Apples ProRAW-filformat, som bl.a. kan bruges på Apple iPhone 12 Pro-telefoner, og samtidig kommer der widgets til iOS-enheder.
Adobe har også brugt tiden til at rydde op og rette småfejl i den nye udgave af Lightroom, som desuden er blevet opdateret med understøttelse af nyere kameraer og objektiver.
Læs videre med LB+
Nyhed! LB+ Total UGE
Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!
TILBUD - 49 kr første måned
Fuld adgang til alt LB+ indhold
LB+ Total 12 måneder
Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder
- Adgang til mere end 7.800 produkttests!
- Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
- Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
- L&B TechCast – en podcast fra L&B
- Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
- Deaktivering af annoncer
- L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!