TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
PÅSKE-TILBUD 6 uger for 6 kroner

Nyhed

DALI’s trådløse Callisto får MQA

Med MQA kan de trådløse high-end-højttalere i Callisto-serien streame højopløst musik med lavere båndbredde.

DALI’s trådløse Callisto får MQA

DALI’s trådløse Callisto-højttalere er dyre sager, men så lyder de også forbandet godt. Du kan styre dem fra mobilen med BluOS, som er Bluesounds operativsystem. Det betyder, at de også kan inkluderes i et multirumssystem med andre højttalere som f.eks. Bluesound Pulse Soundbar og tilsvarende produkter.

Hvad er MQA?

Nu har Callisto-højttalerne også fået MQA-certificering, hvilket betyder, at de kan streame højopløst musik fra internettet. På smart vis giver denne teknologi i teorien uendelig opløsning, uden at det øger kravet til båndbredde. Det eneste kompromis er, at bitraten i praksis begrænses til 18 i stedet for 24, så de mindst signifikante bits i stedet kan bruges som lagerplads til de ekstra overtoner.

Ifølge Meridian, som står bag MQA-teknologien, er det ikke noget problem, da ingen analog signalvej i studiet har højere signal/støj-forhold end 18 bit.

 

Annonce
(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft et fuldtidsjob, før han kom til Lyd & Billede. Her har han til gengæld været næsten halvdelen af sit liv, siden han i 2001 sendte en jobansøgning til den forkerte adresse (han ville egentlig søge job i et lydstudie af samme navn). Gråbeins ekspertise er hovedsagelig inden for hi-fi, hovedtelefoner og hjemmebiograf, men det sker, at han brillerer på andre områder.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD

Tilbud - 4 uger 4 kr.

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
4 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Trådløs lyd i nye klæder

Slut med ineffektivitet: Her er Clarity som gulvhøjttaler

Kraftfuld og bærbar partyhøjttaler fra Marshall

Dansk bas-darling vender tilbage i ny form

Sonos lancerer to nye højttalere

Nyt flagskib i Magicos S-serie

Kraftigere flagskib fra System Audio

Vi har hørt LG’s nye Dolby Atmos-højttalere

Stor lyd på få kvadratmeter: Guide til køb af kompakthøjttalere

Nye toner fra Arcam Audio - Radia-serien får nu sin egen stemme

Cambridge Audio går i farver med nye aktive højttalere

Ni millioner for dansk high-end: Er det her verdens vildeste?