Med pickupforstærkeren – også kaldet RIAA-trinet – integreret kan man plugge pladespilleren direkte i en forstærker eller et par aktive højttalere. Dermed er der ikke brug for noget ekstraudstyr.
Planar 1 Plus hedder Rega-grammofonen. Som vi har testet flere gange uden integreret RIAA-trin under navnet Planar 1.
Læs også vores test af pladespillere for begyndere.

Planar 1 Plus har almindelige analoge udgange på bagsiden, og det indbyggede RIAA-trin er en integreret udgave af Rega Fono Mini A2D. Kablerne fra tonearmen er loddet direkte på kredsløbskortet, hvilket giver kortere signalvej og mindre støj.
Pladespilleren fås i sort eller hvid akryllamineret finish og leveres med en RB110 tonearm med en Rega Carbon-pickup færdigmonteret.
Meget lettere bliver det ikke.

Et par Klipsch R-14PM eller de større 15PM – begge med Bluetooth – er gode partnere til Planar 1 Plus. Alternativt Klipsch The Sixes eller KEF LS-50, hvis man vil gå en klasse op.
Planar 1 Plus koster ca. 3.000 kroner.
Læs videre med LB+
LB+ Total UGE
Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!
Tilbud - 4 uger 4 kr.
Fuld adgang til alt LB+ indhold
LB+ Total 12 måneder
Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder
- Adgang til mere end 7.800 produkttests!
- Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
- Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
- L&B TechCast – en podcast fra L&B
- Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
- Deaktivering af annoncer
- L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!




